Surmasõit üle Läänemere

Teise maailmasõja viimastel kuudel põgenes ligi kaks miljonit sakslast Ida-Preisimaale tunginud Stalini Punaarmee eest. Lugematul hulgal inimesi kadus Läänemere külmadesse lainetesse.

© Ghost Ships of the Baltic Sea / Jonas Dahm / Voice of the Ocean

ELSE CHRISTENSEN JA NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. APRILL 2023

Kõrvulukustav plahvatus pani kogu laeva vappuma ja selle reisijad karjuma. Reisilaev, mille pikkus oli 208 meetrit ja mahutavus 25 000 brutoregistertonni, vankus lainetel otsekui rusikalöögist tabatud mees.

Saksa laev Wilhelm Gustloff, mille pardal oli üle 10 500 inimese, kellest enamik tsivilistidest sõjapõgenikud, sai 1945. aasta 30. jaanuari õhtul Nõu­kogude allveelaevalt esimese torpeedo­tabamuse kell 21.16. Otsekohe järgnes sellele veel kaks torpeedotabamust.

Gustloffi pardal olnud 21aastane Saksa mereväe abiteenistuse liige Ursula Resas üritas vappuval laeval püsti jääda. Alus hüples nii tugevasti, et reisijad paisati vastu seinu ja üksteise otsa. Ursula kõrval seinal olnud tulekustuti purunes ning sellest välja paiskunud valge vaht kattis kõik, kes lähedal olid. Tulekustuti susina summutasid aga karjed ja jooksumüdin. Alumistel tekkidel viibinud inimesed tormasid treppe mööda ülespoole, püüdes jõuda laeva välitekile.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress