Surnud beebidel olid teiste laste koljudest kiivrid

© Sara Juengst

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. MAI 2020

Ecuadori arheoloogid tegid avastuse, mis paneb väga paljudel meist külmajudinad selga mööda alla jooksma. 2100 aasta vanuste haudade välja­kaevamistel satuti kahe beebi­ luustikule, mille pähe olid seatud teiste surnud laste pealuu tükkidest peakatted.

Raporti kohaselt olid mõlemad lapsed matmise ajal alla 18 kuu vanused. Nende nn koljukiivrid pärine­sid teistelt, neist vanema­telt lastelt, kes olid surma hetkel vastavalt 2 ja 12 aastat vanad.

Asja teeb veelgi kohutavamaks see, et teadlaste hinnangu järgi oli vanemate laste koljudel veel nii-öelda liha luudel, kui nendest kiivrid tehti. Põhja-Caroline’i ülikooli raportis, mille peamisi koostajaid oli Sara Juengst, öeldakse, et seda saab järeldada sellest, et väikeste laste kolbad ei püsiks ühes tükis, kui neil liha ja nahka ümber poleks.

Laste luustikud leiti Ecuadori rannikul kohast nimega Salango, kus 2000 aastat tagasi õitses Guangala kultuur. Teadlased pole veel jõudnud välja selgitada, millesse väikelapsed surid, kuid arvatavasti olid nende­le valmistatud koljukiivrid kultusliku tähendusega ja need pidid väikelapsi haua­taguses elus kaitsma. Morbiidset leidu kirjelda­ti ajakirjas Latin American Antiquity.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress