Iidsed arstiriistad tõendavad Vana-Rooma „superhaigla“ olemasolu

Türgist leitud iidseid arstiriistu tõlgendatakse kui jälgi raviasutusest, mida võib pidada ajaloo esimeseks „suurhaiglaks“. Kompleksis tegutsenud arstid aitasid abivajajaid erinevate hädade puhul – alates hemorroididest ja silmaoperatsioonidest ja lõpetades neeru- või sapikivide eemaldamisega.

© Daniş Baykan

SØREN STEENSIG

21. MÄRTS 2024

Lääne-Türgis asuva antiikse Allianoi kuurortlinna lähedalt on leitud mitusada iidset arstiriista. Arvukad skalpellid ja muud kirurgide tööriistad viitavad, et tõenäoliselt on tegu ajaloo vanima „suurhaiglaga“, kus ühes kohas tegutses palju erinevaid arste.

Arstiriistade väljakaevamine Türgis Allianoi arheoloogilises leiukohas.

© Daniş Baykan

Enamik arstiriistu leiti suurema hoonekompleksi kahest ehitisest. Lõviosa leitud meditsiinivahenditest on kirurgide tööriistad ja arheolooge on üllatanud nende mitmekesisus. Leidude hulgas oli näiteks nii hemorroidide opereerimisel kasutatud nuge kui ka arstiriistu, millega eemaldati neeru- või sapikive. Arheoloogid on ka leidnud silma hallkae eemaldamist võimaldavaid instrumente ning oletavad, et antiikse haiglakompleksi ravitsejad olid piisavalt oskuslikud, et patsientide suuremaid haavu kinni õmmelda.

Mõned Türgist Allianoist leitud Vana-Rooma arstiriistad.

© Daniş Baykan

Arstid tegutsesid spaakompleksis

Allianoi linn oli antiikajal tuntud kuumaveeallikate poolest. Rooma impeeriumi jõukad elanikud oskasid seda looduslikku spaad hinnata, siia rajati saunakompleks. Allianoi saunasid hakkasid külastama jõukad turistid, kes andsid tegevust siinsetele arstidele.

Osa Lääne-Türgis asuvast Allianoi arheoloogilisest leiukohast, enne kui veehoidla 2006. aastal ala üle ujutas.

© 2 x Daniş Baykan


„Allianoi on tõenäoliselt üks esimesi kohti, kus erinevate alade arstid töötasid ühes paigas,“ ütles Sarah Yeomans, USA arheoloog, kes töötab Marylandi osariigi St. Mary kolledžis.

Eri valdkondade arstid võisid küll samas kohas asuda ja töötada, kuid see ei pruukinud Allianoi saunakompleksis tegutsenud tohtreid veel sõna otseses mõttes kolleegideks teha. „Arstide töö ei olnud selline, nagu me seda tänapäeval tunneme. Nad ei töötanud ühes organisatsioonis. Pigem oli tegu erinevate alade arstidega, kes tegutsesid ühes kohas,“ ütles Yeomans ettekandes, mille ta tegi ühingu Society for Classical Studies aastakonverentsil. Ta oletas, et Allianoi termides töötas kümneid või isegi mitmeid kümneid arste.

Legendaarse arsti Galenose tegevuspaik?

Sarah Yeomans oletab, et Allianoi saunakompleksis praktiseerinud arstid võistlesid üksteisega, et kuurortlinna saabunud roomlastele just enda teenuseid pakkuda.

Üks ajaloolane arvab aga, et mõni Allianoi termides töötanud arst oli nii kuulus, et tal ei olnud põhjust konkurentsi karta. Türgi Trakya ülikooli arheoloog Daniş Baykan, kes kirjutas Allianoi leidudest doktoritöö, oletab, et Allianoi termides pakkus oma teenuseid ka antiikmaailma tuntuim arst Galenos.

Aastatel 129-216 pKr elanud Galenos resideerus lähedalasuvas Pergamoni linnas ning võis vabalt oma teenuseid osutada ka Allianoi saunakompleksis. Galenos sai oma eluajal tuntuks gladiaatorite oskusliku ravitsejana. Osa tema meditsiinialastest teostes on säilinud ning osavat arsti Galenost võib lugeda üheks tänapäevasele meditsiinile aluse panijaks.

Arstiriistad, mida uurides ajaloolased oma praegusi järeldusi ja oletusi teevad, leiti aastatel 1998 kuni 2006. Siis viidi Allianois läbi arheoloogilisi päästekaevamisi, enne kui piirkonda rajatav veehoidla ala üle ujutas.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress