Suur kullavargus Inglise muuseumist

Inglismaalt Ely muuseumist varastati üks suurimaid kuldkaelavõrusid, mis iial leitud, ning lisaks ka massiivne kullast käevõru.

© Ely Museum

ALO LÕHMUS

8. MAI 2024

Mõlemad ehted pärinevad pronksiajast ning leiti Ida-Cambridgeshire kandist, käevõru 2011. ja kaelavõru 2015. aastal, kirjutab The History Blog.

Kaelavõru, mis dateeriti aastatesse 1300 – 1100 eKr, on 147 sentimeetrit pikk ning kaalub 732 grammi. Metallianalüüs näitas, et võru koosneb 86 – 87% ulatuse kullast ja 12 – 13% ulatuses hõbedast.

Briti muuseumi töötajate sõnul on hiiglaslik kuldkaelavõru üks tähtsamaid pronksiaegseid leide, mis Inglismaalt iial leitud. Ühtlasi on see ka suurim seda tüüpi kaelavõru, mis Euroopast teada. Võru omaaegne otstarve on siiani ebaselge, seda võiti kanda paksema riietuse peal või hoopis mõnel pühal loomal.

Võru väärtuseks hinnatakse umbes 245 000 eurot, kuid ehe on Inglismaal ja mujalgi nii tuntud, et vargad arvatavasti ei üritagi seda müüa. Seeõttu kardavad muuseumitöötajad, et väärtuslik arheoloogiline leid lihtsalt sulatatakse ümber.

Vargus pandi toime 7. mai hommikul ja midagi muud peale nende kahe kuldehte kaasa ei võetud. Esialgse kahtluse all on paar elektritõuksidega tüüpi, kes eelneval ööl muuseumi ümber tiirutasid.

Uuri varastatud kuldkaelavõru ja -käevõru lähemalt allpool.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress