Fašismi peatamine jäi räbaldunud rõivais väe hooleks

1936. aastal korraldas kindral Franco võimu saavutamiseks riigipöörde ja päästis valla Hispaania kodusõja. Hispaaniasse sõitis fašistide vastu võitlema üle 50 000 välismaalase.

© Creative Commons

MIKKEL LARSEN JA BUE KINDTLER-NIELSEN

7. SEPTEMBER 2022

Kui lahingud algasid, tundsid paljud fašismivastased eurooplased pisut kergendust. Demokraatia pidi lõpuks ometi fašismi purustama. Mitmes varem demokraatlikus Euroopa riigis olid kehtestatud parempoolsed diktatuurid, ilma et rahvas oleks selle vastu protestinud. Kui Francisco Franco alustas Hispaania pahempoolse valitsuse vastu riigipööret, tõusid hispaanlased kindrali suureks üllatuseks siiski tema vastu üles. See tundus pöördelise sündmusena.

Nii võttis Inglise kirjanik George Orwell 1937. aasta sügisel kokku Hispaania kodusõjaga kaasnenud meeleolu. Orwell, kes hiljem sai maailmakuulsaks poliitiliste ja ühiskonnakriitiliste romaanidega „Loomade farm“ ja „1984“, oli ka ise üks fašismivastastest. Paljude riikide tuhandete kodanike eeskujul sõitis Orwell Hispaaniasse, et võtta osa sõjast, mis oli esimene avalik võitlus kahe toonase suure poliitilise voolu – marksistliku vasakpoolsuse ja fašismi – vahel.

1936. aasta detsembrikuus, pool aastat pärast kodusõja algust, liitus George Orwell Ühinenud Marksistliku Töölis­partei miilitsaüksusega Barcelonas ja asus Franco mässuliste vägede vastu võitlema.

Vastaspooli varustasid relvade ja ka vabatahtlike sõduritega mitu riiki, kes muu hulgas soovisid kodusõjas oma uut lahingutehnikat katsetada. Rahvus­vaheline sekkumine mõjutas suuresti sõja tulemust.

Kodusõda kestis peaaegu kolm aastat ning selles jättis elu miljon inimest, kes valdavas osas olid hispaanlased.

Katoliku kirik oli riigipöörde tegijate poolt, kuna kartis valitsuse reforme. Seda kasutasid natsionalistid ära oma propagandas.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress