Suur merelööming Norra vetes

Teise maailmasõja esimene suurem ja ohvriterikkam meresõja­kampaania sai alguse 9. aprillil 1940, kui Wehrmacht tungis Norrasse. Sellele järgnes kaks kuud kibedaid lahinguid.

© Imperial War Museum

MATI ÕUN

1. MÄRTS 2018

Sakslased plaanisid 9. aprillil ­Norra rannikule mitut meredessanti ja selleks, et olla dessandihommikul vajalikes paikades, läksid kaugemale põhja liikuvad Saksa transpordi­laevad sõduritega teele juba 3. aprillil. Too sakslaste operatsioon Weserübung-Nord langes ilmselt juhuslikult ajaliselt kokku Briti laevastiku operatsiooniga Wilfred, mille eesmärk oli Norra vetes kulgevate laevateede mineerimine, et sakslased ei saaks neid kasutada. Brittidel oli mõte oma miinid vette panna 8. aprillil.

Operatsiooni Weserübung-Nord käigus tabas Norrat üllatusrünnak. 1940. aasta aprilli alguses asus teele viis Saksa eskaadrit. Nende eesmärk oli 9. aprillil ühekorraga vallutada olulise­mad Norra sadamalinnad ja halvata norralaste vastupanu.

© Imeline Ajalugu

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress