Esimese kolmesaja aasta jooksul pärast Jeesuse ristilöömist veeretati süü kõiges, mis oli Rooma riigis halvasti, kristlaste kaela. Ristiusu jüngreid kiusati taga, piinati ja tapeti. See kõik lõppes kui noaga lõigatult siis, kui keiser Constantinus I nägi taevas ilmutust.
© Montaaž: Wayne Southwell, Bridgeman ja Shutterstock
KASPER TONSBERG SCHLIE
7. DETSEMBER 2022
Ühel 312. aasta oktoobripäeval valmistusid kaks Rooma sõjaväge veriseks võitluseks. Kummalgi pool Mulviuse silda Rooma lähedal seisid Rooma sõdurid, ja mõlema poole juhiks oli mees, kes taotles Rooma keisri tiitlit.
Üks väejuhtidest, Maxentius, oli tolle päevani Roomat karmil käel kuus aastat valitsenud. 32aastane Constantinus oli äsja 100 000 talle lojaalse sõduriga Alpid ületanud, et võim enda kätte haarata.
Kitsast silda üle Tiberi jõe oli kergem kaitsta kui vallutada, ning nõnda peatas Constantinus oma väe, et olukorda vaagida. Constantinuse usalduse võitnud usuteadlane Eusebios kirjeldab, kuidas Constantinus enne lahingut ilmutust nägi: „Pärast lõunat, kui päev oli juba õhtusse kaldumas, nägi ta oma silmadega helendavat risti taevas, Päikese kohal. Sellel olid sõnad „Selle märgi all sa võidad“. Ta oli nähtust sama jahmunud kui temaga retkele kaasa tulnud vägi.“
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud