Leiti maailma vanim tubakas

Suure Soolajärve kõrbest leiti maailma vanimate tubakasõprade jäljed.

© Shutterstock

JANNIK PETERSEN

9. veebruar 2022

Keset Utah’ osa­riigi krõbekuiva Great Salt Lake’i kõrbet uurisid teadlased rohkem kui 12 000 aastat tagasi eksisteerinud asula jäänuseid. Kiviaja elupaigast leiti loomaluid, odaotsi ja tööriistu, kuid lisaks ilmusid välja tubaka­taime pisikesed seemned. Neid oli niivõrd suurtes kogustes, et see võis tähendada ainult üht: elanikud armastasid seda taime tarbida.

„Tolle aja inimene pidi olema hea taimetundja-botaanik, kes avastas tubakataime joovastava mõju tõenäoliselt peagi pärast Ameerikasse saabumist,“ selgitas arheoloog Daron Duke, kes väljakaevamistel osales. Veel ei teata täpselt, kas tubakat tarbiti iga päev või ainult mõne riituse või uskumusega seoses.

Tänu kiviaja asula tulekolletest saadud küttepuude jäänustele oli võimalik leidude vanus määrata radiosüsinikumeetodil. Söestunud puiduproov oli umbkaudu 12 300 aasta vanune, mille põhjal arheoloogid eeldavad, et tubaka­seemned, mis leiti samast kihist, on järelikult sama vanad. See teeb kiviaja asula inimesed maailma vanimateks tubakanautijateks.

Arheoloogid arvavad, et need täna­päeva Utah’ osariigi territooriumil elanud kiviaja inimesed närisid rulli keeratud tubakalehti ning sülitasid suhu sattunud seemned välja. Alles palju hiljem hakkasid Kesk- ja Lõuna-Ameerika maiad ja asteegid tubakat suitsetama usuriitustel.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress