Suure Soolajärve kõrbest leiti maailma vanimate tubakasõprade jäljed.
© Shutterstock
JANNIK PETERSEN
9. veebruar 2022
Keset Utah’ osariigi krõbekuiva Great Salt Lake’i kõrbet uurisid teadlased rohkem kui 12 000 aastat tagasi eksisteerinud asula jäänuseid. Kiviaja elupaigast leiti loomaluid, odaotsi ja tööriistu, kuid lisaks ilmusid välja tubakataime pisikesed seemned. Neid oli niivõrd suurtes kogustes, et see võis tähendada ainult üht: elanikud armastasid seda taime tarbida.
„Tolle aja inimene pidi olema hea taimetundja-botaanik, kes avastas tubakataime joovastava mõju tõenäoliselt peagi pärast Ameerikasse saabumist,“ selgitas arheoloog Daron Duke, kes väljakaevamistel osales. Veel ei teata täpselt, kas tubakat tarbiti iga päev või ainult mõne riituse või uskumusega seoses.
Tänu kiviaja asula tulekolletest saadud küttepuude jäänustele oli võimalik leidude vanus määrata radiosüsinikumeetodil. Söestunud puiduproov oli umbkaudu 12 300 aasta vanune, mille põhjal arheoloogid eeldavad, et tubakaseemned, mis leiti samast kihist, on järelikult sama vanad. See teeb kiviaja asula inimesed maailma vanimateks tubakanautijateks.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud