Suured kaljujoonised võisid olla piirimärgid

© Antiquity

ALO LÕHMUS

5. JUUNI 2024

Lõuna-Ameerikas Orinoco jõe kallastel olevad hiiglaslikud maokujulised kaljujoonised võisid olla piirimärgid, mis hoiatasid võõraid ebakohase käitumise eest.

Tegu on ühtede maailma suurimate kaljujoonistega, mõni kujutis on seal enam kui 40 meetri pikkune. Sagedaseks motiiviks on hiiglaslik madu, oletatavasti boa või anakonda. Joonised arvatakse olevat vähemalt 2000 aastat vanad.

Hiljuti uurisid neid kaljujooniseid Suurbritannia ja USA teadlased. Nad leidsid mitmeid senitundmatuid jooniseid ning pakkusid välja ka teooria selle kohta, mida need kujutised omal ajal tähendasid.

„Me teame, et selle piirkonna indiaanlaste religioonis olid boamaod ja anakondad seotud mitte looja jumalaga, vaid need olid surmatoovad olendid, kes tapsid inimesi ja loomi,“ rääkis uuringus osalenud teadlane Philip Riris.

„Seetõttu usume, et kaljujoonised tehti oma territooriumi märkimiseks. Need pidid võõrastele teada andma, et ala on hõivatud ja seetõttu oodatakse võõrastelt seal kohast käitumist.“

Orinoco jõgi, mille kaldaid maopildid ehivad, oli eelajaloolisel ajal oluline liiklus- ja kaubandustee, mida mööda kulges palju võõraid. Just seetõttu võisidki jõe kallastel elavad hõimud tunda vajadust raiuda kaljudele hästi silmatorkavad hoiatusmärgid, mis pidid külalisi distsiplineerima.

Uurimus avaldati ajakirjas Antiquity.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress