Noor Laidoner sai Kuhlbarsilt kuldmündi

Nagu esimesel presidendil Konstantin Pätsil, nii möödusid ka kindral Johan Laidoneril lapsepõlvesuved karjas. Koolis oli väike Juku nii usin õpilane, et sai aurahaks keiser Nikolai pildiga kuldse mündi.

© Liisa Lõhmus

URMAS SALO

14. MÄRTS 2022

Vabadussõja võiduka juhi kindral Johan Laidoneri kodus Tallinnas Õllepruuli tänaval tähistati 1920. aastail üht perekondlikku mälestuspäeva. Sugulased olid koos, söödi ja joodi, räägiti minevikust ning püüti ka tulevikku kiigata.

Ka kindral Laidoner ise sattus muhedale jutusoonele. Kamina ees istudes hakkas ta meenutama oma õpingupäevi Vilno (tänapäeva Vilniuse) sõjakoolis. Kord, kui ta oli juba vanema klassi kadett, olevat ta suvistel välitöödel rännates kohanud Vilija sillal üht vana mustlannat. Mustlanna peatas noormehe ja lubas talle tulevikku ennustada.

Raba talu asukohta märkiva mälestuskivi juurde viib allee.

© Elmo Riig / Sakala / Scanpix

Mida tähendab Laidoneri nimi?

Ehkki esmapilgul näib nimi Laidoner olevat võõrkeelset päritolu, peitub selles kaks täiesti eestikeelset sõna: „laid“ ja „noor“.

Johan Laidoneri isapoolne esiisa võis olla 1683. aastal Viiratsi mõisa Kurika külas Saaremäe (Sareme) talus elanud Jörgen, kes Põhjasõja ajal 1713. aastal esineb vakuraamatus Sarema Jürina (Jurry). Seetõttu on ka arvatud, et ta võis pärineda Saaremaalt, kuid see nimi tuli pigem Saaremäest.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress