Taani kuninglik Araabia ekspeditsioon lõppes halvasti

7. jaanuaril 1761 saadeti Taani kuninga õnnistusel teele Euroopa ajaloo esimene teaduslik ekspeditsioon. Teadlased pärinesid Taanist, Rootsist ja Saksamaalt. Elusana pöördus neist tagasi üksainus.

© Ian Dagnall / Alamy / Imageselect

THOMAS OLDRUP JA ANDREAS ABILDGAARD

1. JUUNI 2021

Mehed, kes 4. jaanuaril 1761 Kopenhaageni hämaras kõrtsis koh­tusid, olid põnevil ja ootusrikkad. Selleks oli ka põhjust: juba mõne päeva pärast pidid nad minema reisile, mille­sarnast polnud keegi Euroopas varem ette võtnud. Algama pidi esimene puhtakujuline teaduslik ekspeditsioon kaugetesse maadesse.

Reisikassa valitsejaks oli valitud Taani kuninga teenistuses olnud saksa matemaatik ja kartograaf Carsten Niebuhr, kuid taani keeleteadlane ja teoloog Frede­rik Christian von Haven ei soovinud välismaalasele alluda ning tahtis kontrolli reisikassa üle endale saada. Arst Christian Carl Kramer oli samuti taanlane nagu von Haven, kuid Kuningliku Akadeemia kunstnik Georg Wilhelm Bauernfeind oli Taanis töötav sakslane. Neile lisandus kaks rootslast: loodus­teadlane Peter Forsskål ja soldat Lars Bergg­ren. Viimane pidi ekspeditsioonil tegutsema teenri ja valvurina.

Selle kirju seltskonna ainus ühine omadus oli, et kellelgi neist polnud varem olnud pistmist ohtlike ekspeditsioonidega kaugetele maadele.

Ekspeditsioon oli viimse detailini ette valmistatud. Taani kuningas Frederik V oli andnud korralduse „teha teaduse jaoks võimalikult palju avastusi“.

Kuninglik käsk koos täpsustavate instruktsioonidega koosnes ei rohkemast ega vähemast kui 43 paragrahvist. Lisaks olid Taani juhtivad teadlased, kes koju jäid, valmistanud ekspeditsiooni liikmetele ette palju küsimusi, millele lootsid vastuseid saada. Kõik soovisid näiteks rohkem teada saada Jeemeni kohta, mis oli tollal müütiline maa, mida Euroopas tunti nime all Õnnelik Araabia.

Ekspeditsioon oli sunnitud peagi tagasi pöörduma ja silduma Helsingøri sadamas, et värvata uusi meremehi, sest peagi pärast Kopenhaageni sadamast väljumist sattus laev tormi kätte, milles hukkus palju madruseid.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress