Taani kuninglik Araabia ekspeditsioon lõppes halvasti

7. jaanuaril 1761 saadeti Taani kuninga õnnistusel teele Euroopa ajaloo esimene teaduslik ekspeditsioon. Teadlased pärinesid Taanist, Rootsist ja Saksamaalt. Elusana pöördus neist tagasi üksainus.

© Ian Dagnall / Alamy / Imageselect

THOMAS OLDRUP JA ANDREAS ABILDGAARD

1. JUUNI 2021

Mehed, kes 4. jaanuaril 1761 Kopenhaageni hämaras kõrtsis koh­tusid, olid põnevil ja ootusrikkad. Selleks oli ka põhjust: juba mõne päeva pärast pidid nad minema reisile, mille­sarnast polnud keegi Euroopas varem ette võtnud. Algama pidi esimene puhtakujuline teaduslik ekspeditsioon kaugetesse maadesse.

Reisikassa valitsejaks oli valitud Taani kuninga teenistuses olnud saksa matemaatik ja kartograaf Carsten Niebuhr, kuid taani keeleteadlane ja teoloog Frede­rik Christian von Haven ei soovinud välismaalasele alluda ning tahtis kontrolli reisikassa üle endale saada. Arst Christian Carl Kramer oli samuti taanlane nagu von Haven, kuid Kuningliku Akadeemia kunstnik Georg Wilhelm Bauernfeind oli Taanis töötav sakslane. Neile lisandus kaks rootslast: loodus­teadlane Peter Forsskål ja soldat Lars Bergg­ren. Viimane pidi ekspeditsioonil tegutsema teenri ja valvurina.

Selle kirju seltskonna ainus ühine omadus oli, et kellelgi neist polnud varem olnud pistmist ohtlike ekspeditsioonidega kaugetele maadele.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress