Allasurutud saamid läksid tapahimus metsikuks

Saamid elasid 19. sajandi Põhja-Norras rasket elu teise sordi kodanikena ja paljud klammerdusid pudeli külge, et argipäeva tõrjuda. 1852. aastal sai rühmal saamidel küllalt. Ühe usuäratajast preestri mõjul astusid nad norrakatest piinajate vastu.

© Erik Aavatsmark

ELSE CHRISTENSEN

8. VEEBRUAR 2022

Oma kelgult jälgis saam Aslak Hætta väikesi täppe horisondil, mis aeglaselt üha suuremaks muutusid. Tasapisi võtsid täpid Põhja-Norra Kautokeino küla majade kuju. Aslak oli koos suurema saamide rühmaga 8. novembril 1852 teel asulasse, milles elav norra ülemklass oli aastaid kohaliku piirkonna saame rõhunud ja ära kasutanud. Nüüd oli aga Aslakil ja tema sõpradel mõõt täis saanud.

Samal ajal kui kelgud suurel kiirusel väikese küla keskväljakule sõitsid, vehkisid saamid rusikatega ja hüüdsid vihaseid vandesõnu. Mõni neist viibutas ka ähvardavalt kaasavõetud kasekeppe ja aiaposte. Möll jätkus, kui kokku 35 täis­kasvanud meest ja naist kelkudelt maha hüppasid.

Asula segaduses elanikud kiirustasid majadest välja, et vaadata, mis toimub. Nende seas oli lensman Lars Johan Bucht. Kui ametnik oma ukse avas, tundis ta ära Aslak Hætta, kes tema poole suundus. Ukselävel seismise ja ootamise asemel läks Bucht talle vastu.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress