Ruunikivi köögipõranda all

Tähelepanelik arheoloog päästis ruunikivi, mis tuli välja Taanist ühe perekonna köögipõranda alt. Tegemist on Taani kõige vanema ruunitekstiga.

© LENE BRANDT

JANNIK PETERSEN

3. NOVEMBER 2022

Taani Rahvusmuuseumi arheolooge ei kutsuta just tihti köögi­remonti assisteerima. Kui Taanis Randersi linnas elav Lene Brandt ja tema abikaasa hakkasid oma kööki põhjalikult ümber ehitama ning eemaldasid põrandal olnud linoleumi, siis sattusid nad ligemale kahe meetri pikkusele ja 80 sentimeetri paksusele kivile.

See Taani piirkond – Jüütimaa idarannik – on kujunenud ruunikivide leiualaks ning seepärast võttis paar ühendust kohaliku muuseumiga. Selle esialgne hinnang oli, et kivi pärineb uuemast ajast.

Õnneks nägi perekonna arheoloogist sõber videot sellest, kuidas kivi majast välja tõsteti. Veoautosse upitatava kivi küljel märkas naine midagi, mis sarnanes just kui ruunidega. Video saadeti Rahvus­muuseumi töötajatele, kes kinnitasid, et need on ruunid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress