Ruunikivi köögipõranda all

Tähelepanelik arheoloog päästis ruunikivi, mis tuli välja Taanist ühe perekonna köögipõranda alt. Tegemist on Taani kõige vanema ruunitekstiga.

© LENE BRANDT

JANNIK PETERSEN

3. NOVEMBER 2022

Taani Rahvusmuuseumi arheolooge ei kutsuta just tihti köögi­remonti assisteerima. Kui Taanis Randersi linnas elav Lene Brandt ja tema abikaasa hakkasid oma kööki põhjalikult ümber ehitama ning eemaldasid põrandal olnud linoleumi, siis sattusid nad ligemale kahe meetri pikkusele ja 80 sentimeetri paksusele kivile.

See Taani piirkond – Jüütimaa idarannik – on kujunenud ruunikivide leiualaks ning seepärast võttis paar ühendust kohaliku muuseumiga. Selle esialgne hinnang oli, et kivi pärineb uuemast ajast.

Õnneks nägi perekonna arheoloogist sõber videot sellest, kuidas kivi majast välja tõsteti. Veoautosse upitatava kivi küljel märkas naine midagi, mis sarnanes just kui ruunidega. Video saadeti Rahvus­muuseumi töötajatele, kes kinnitasid, et need on ruunid.

Kivil oli näha tekst b… aft, kuna aga kivi lõhuti pooleks juba sajandeid tagasi, siis polnud muud teksti säilinud.

Kui kivil säilinud märgid on ruunikirja osa – see on väga tõenäoline, sest viikingiaegsed ruunitekstid sisaldasid sageli ruune þannsi aft („mälestuseks“) –, siis on see vanim ja haruldasim Taanist leitud ruunikivi. Arvatavasti on need ruunid kivisse raiutud juba 9. sajandil.

Arheoloogid rõõmustavad leiu üle väga, sest viikingiaja algusest pärit ruunikive on Taanist leitud vähe.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress