Talibani võitlus monumentidega

2001. aastal laastas Afganistani nälg. Pärast viit aastat võimulolemist vajas Talibani režiim meeleheitlikult abi, kuid välismaailm boikottis neid. Konflikti esimesteks ohvriteks said kaks erilist Buddha kuju.

© Paula Bronstein / Getty Images

IMELINE AJALUGU

29. JUUNI 2022

Talibani mullad olid maruvihased. 2001. aastal tabas Afganistani pärast pikaajalist põuda karm talv ja kevadeks nälgis kuni miljon afgaani. Riigi usuliidritele aga tundus, et lääne diplomaadid olid palju rohkem huvitatud iidsetest Buddha kujudest kui afgaanide kannatustest.

„Kui teie lapsed teie silme all surevad, ei hooli te mingisugusest kunstiteosest,“ ütles Talibani režiimi esindaja ühes usutluses New York Timesile.

Asi oli selles, et äärmuslik Taliban oli võtnud nõuks hävitada kaks hiiglaslikku Buddha kuju, mis seisid riigi põhjaosas Bāmyāni orus. 2. märtsil tehtigi selle tööga algust: kujude pihta lasti õhutõrjerelvadest ja suurtükkidest ning hävitustöö lõpetati hiljem dünamiidiga.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress