Talibani võitlus monumentidega

2001. aastal laastas Afganistani nälg. Pärast viit aastat võimulolemist vajas Talibani režiim meeleheitlikult abi, kuid välismaailm boikottis neid. Konflikti esimesteks ohvriteks said kaks erilist Buddha kuju.

© Paula Bronstein / Getty Images

IMELINE AJALUGU

29. JUUNI 2022

Talibani mullad olid maruvihased. 2001. aastal tabas Afganistani pärast pikaajalist põuda karm talv ja kevadeks nälgis kuni miljon afgaani. Riigi usuliidritele aga tundus, et lääne diplomaadid olid palju rohkem huvitatud iidsetest Buddha kujudest kui afgaanide kannatustest.

„Kui teie lapsed teie silme all surevad, ei hooli te mingisugusest kunstiteosest,“ ütles Talibani režiimi esindaja ühes usutluses New York Timesile.

Asi oli selles, et äärmuslik Taliban oli võtnud nõuks hävitada kaks hiiglaslikku Buddha kuju, mis seisid riigi põhjaosas Bāmyāni orus. 2. märtsil tehtigi selle tööga algust: kujude pihta lasti õhutõrjerelvadest ja suurtükkidest ning hävitustöö lõpetati hiljem dünamiidiga.

© Shutterstock / Imeline Ajalugu

Hiiglaslikud Buddhad kaunistasid Siiditeed

Bāmiyāni orus käis sajandeid vilgas kaubandustegevus ning see oli budistliku usuelu keskus. Kušaani riigi elanikud kummardasid eri religioone. Piki Siiditeed sulandusid budism, hinduism ja zoroastrism. Orule said saatuslikuks meretranspordi areng ja islamiusk.

Näita rohkem

Talibani esindaja selgitas, et nende ligi 1500aastaste kujude hävitamises oli süüdi lääs. Välisriikide diplomaadid olid Talibanile tõesti pakkunud raha Buddha kujude säästmiseks. Seda tehti ajal, mil Taliban võitles piirkonnas kohaliku maakaitseväega.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress