Tallinnast leiti keskaegne kaubalaev

Arheoloogid juubeldavad siiani suurima ja kõige paremini säilinud keskaegse kaubalaeva leiu üle. Seda tüüpi koged kindlustasid Hansa Liidu domineerimise kogu Läänemerel.

© Wikimedia Commons

JANNIK PETERSEN

8. AUGUST 2022

14. sajandil uppus Tallinna sadamas üks toonane kaubalaev ehk koge. 2022. aasta kevadel ehk peaaegu 700 aastat hiljem sattusid ehitajad Lootsi tänaval selle vrakile. Tegemist on järjekordse suurleiuga mitte ainult Eesti, vaid kogu Euroopa mastaabis.

Koge on ehitatud 1360. aastate paiku. Selle vrakk on 24,5 meetrit pikk, 9 meetrit lai ja 4 meetrit kõrge ning kaalub 97,7 tonni. Peale vraki tuli päevavalgele mitu ainu­laadset leidu. Nende hulgas on näiteks kompass koos roosiga ja tõrv laevarottide jäänustega.

Tegemist on ühe suurima keskaegse laeva­vrakiga, mis seniajani Euroopast leitud.
„Näiteks võrreldes Bremeni kogega on see väga hästi säilinud,“ ütles arheoloog Mihkel Tammet.

Bremeni koge leiti 1962. aastal Weseri jõest ning see on 23 meetrit pikk ja 7,6 meetrit lai. Tallinnast leitud koge pikkus on meetrijagu suurem ja poole­teise meetri võrra laiem ning laeva puitkere on hästi säilinud.

Keskaegses Euroopas oli koge olulisim laevatüüp. Seda kasutati peamiselt kauba­vahetuses ning selle lastiruum mahutas suure koguse kaupa.

Ajal, mil meritsi sõitmine oli palju kiirem transpordiviis kui maad mööda reisimine, pidasid koged Euroopa maade vahel ühendust. Isäranis vilkalt kasutasid neid hansalinnad ehk Põhja-Saksa kaubalinnade ühendus, kuhu kuulusid ka Tallinn ja teised Eesti linnad.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress