Tallinna Kalamaja linnaosa elanike vanadest fotoalbumitest selgub, et linlased on osanud suvepuhkust mere ääres hinnata igal ajal – isegi siis, kui teed koduranda tõkestas okastraat.
© Riina Tarkpea erakogu
LAURI JAMSJA, TALLINNA LINNAMUUSEUM
8. MAI 2022
Ehkki Kalamaja ei seostu just eriti paljudele puhkamise ja aja mahavõtmisega, on sel piirkonnal nii mõndagi pakkuda olnud ka lõõgastujaile.
19. sajandil sai end vette kasta supelmajakestes praeguse Linnahalli kandis.
1850. aastail hakkas ettevõtja Johann Krausp pakkuma ravivanne, muu hulgas sai end turgutada linnase- ja kuusekäbiekstraktivannis ning kontsentreeritud merevee vannis. Meremuda toodi Kalamajja nii Viimsi lähedalt madalast lahest kui ka Haapsalust.
Kümblusasutuste pidajaid häiris Tallinna reovesi, mis just nende ettevõtmiste lähedal kanali kaudu merre voolas. Hoolimata lehkavast mereveest ja linnalt saadud ettekirjutustest õitses kümblusasutuste äri edasi: 1889. aastal kümbles Krauspi vannimajas külmas merevees 18 460 inimest. Kahjuks pole Kalamaja elanike albumitest seni leitud pilte Krauspi või mõnes teises kümblusasutuses käimisest.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud