Suvepäike vanas pildialbumis

Tallinna Kalamaja linnaosa elanike vanadest fotoalbumitest selgub, et linlased on osanud suvepuhkust mere ääres hinnata igal ajal – isegi siis, kui teed koduranda tõkestas okastraat.

© Riina Tarkpea erakogu

LAURI JAMSJA, TALLINNA LINNAMUUSEUM

8. MAI 2022

Ehkki Kalamaja ei seostu just eriti paljudele puhkamise ja aja mahavõtmisega, on sel piirkonnal nii mõndagi pak­ku­da olnud ka lõõgastujaile.

19. sajandil sai end vette kasta supel­majakestes praeguse Linnahalli kandis.
1850. aastail hakkas ettevõtja Johann Krausp pakkuma ravivanne, muu hulgas sai end turgutada linnase- ja kuusekäbiekstraktivannis ning kontsentreeritud merevee vannis. Meremuda toodi Kalamajja nii Viimsi lähedalt madalast lahest kui ka Haapsalust.

Kümblusasutuste pidajaid häiris Tallin­na reovesi, mis just nende ette­võtmiste lähedal kanali kaudu merre voolas. Hoolimata lehkavast mereveest ja linnalt saadud ettekirjutustest õitses kümblusasutuste äri edasi: 1889. aastal kümbles Krauspi vannimajas külmas merevees 18 460 inimest. Kahjuks pole Kalamaja elanike albumitest seni leitud pilte Krauspi või mõnes teises kümblusasutuses käimisest.

Kõige vanem elanik, kes lubas Kalamaja muuseumil oma fotoalbumeid lehitseda, oli 1932. aastal sündinud Ingrid.

Mere äärde pole kauge minna

Küll aga on Kalamaja inimeste pere­albumites rohkesti fotosid 1920. aastate puhkehetkedest. Üks suverõõmude nautimise koht oli Pirita, kus käidi ujumas, päevitamas ja paadiga sõitmas.

Piritale reisimiseks on läbi aegade kasutatud ühissõidukeid, näiteks omnibuss-vankrit ehk ahvikasti, parve, Kalarannast väljunud aurupaati Kalev või isegi veoautot nr 134. Pirita ja Kalaranna vahel sõitnud laevadest suurim oli Polaris, mahutades suisa 300 reisijat.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress