Tallinna lugu - Taanilinna sünd 800 aastat tagasi

Vaade Raekoja platsile 13. sajandi keskpaigas.

© Jaana Ratas

ERKI RUSSOW

1.NOVEMBER 2019

Millist aasaarvu loetakse Tallinna sünniaastaks, see on sõltunud ajaloolasi ümbritsenud ühiskondlikest oludest ja ka vaatenurgast, kuidas linna algust määratleda. 2003.–2004. aastal, mil viimati arutleti põhjalikumalt Tallinna tekke teemadel, käis väitlus selle üle, kas lugeda linna alguseks nõukogude ajal kooliõpikutes esitatud 1154. aastat või midagi muud. Diskussioon lõppes toona tõdemusega, et araablasest geograafi al-Idrīsī maakaardil asuvat Qlwri-nimelist kohta ei ole siiski põhjust pidada Tallinna esmamainimiseks ning selleks sobib paremini Taani kuningas Valdemar II retk Tallinna alla 1219. aasta juunis.

Mõistagi on see kõigest üks paljudest võimalustest, kuidas tähistada linna sünni­päeva. Kui võtta aluseks, et mitte ükski selle aja kirjalik allikas ei osuta otseselt 1219. aastal alanud linna ehitamisele, siis saab loomulikult pakkuda arvukalt alternatiive.

„Staarpotikild“ – see slaavipärane savinõukatke on üks peotäiest keraamikast, mis andis 1950. aastail aluse väita, et Tallinna vanalinna alal asus 10.–11. sajandil käsitööliste-kaupmeeste asula, millel olid tihedad kontaktid Loode-Vene hõimudega. Tegelikult pärineb leid 13. sajandi potist.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress