Talumees leidis vandaalide aarde

© A. Hyrchala / Muzeum Hrubieszów & Lanmas / Imageselect

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH

1. OKTOOBER 2020

Poola idaosas asuva Lublini linna lähedal ülesküntud põllult leidis mees hindamatu hõbeaarde. Arheoloogide saabumisel kaevati maapinnast välja ühtekokku 1753 Rooma-aegset hõbemünti. Ekspertide sõnul on see Poolas ainulaadne Rooma aarde leid.

„Aardest saab tõenäoliselt Poola arheoloogiakogu kroonijuveel,“ ütles professor Andrzej Kokowski Lubli­ni arheoloogiainstituudist.

Põllu läbikündmine oli paisanud mündid üle suure ala laiali, kuid arvatavasti olid need algul väiksemas rahalaekas. Müntidest hiliseim on pärit 1. sajandi teisest poolest, mil piirkonna hõivasid ida­germaani hõimud vandaalid. Mündid kaalusid kokku ligikaudu 5,5 kilo.

Skandinaavia poolt lähenesid aga teised germaani hõimud – goodid –, kes olid rännu- ja sõjaretkel Lõuna-Euroopasse. Vandaalidel ei olnud võimekust neile vastu panna. Arvukad sellest ajast pärit sõdalaste hauad näitavad, et vandaalid võitlesid ägedasti enda eest. Poola arheoloogid usuvad, et aarde mattis mõni põgenema sunnitud vandaal, kes lootis hiljem piirkonda tagasi tulla.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress