Põhjamaade must minevik

Põhjamaade südametunnistusel on mitmesuguseid minevikus toime pandud jõledusi, nagu naiste-laste massihukkamised, LSD-eksperimendid homo­seksuaalidega ja sundsteriliseerimine.

© Julius Jääskeläinen & Shutterstock

JONAS TERNEY ARASON JA BUE KINDTLER-NIELSEN

7. SEPTEMBER 2022

Tänapäeva Põhjamaades hinnatakse väärtusi, nagu humanism, inim­õigused ja kaasamine. Kõigi Põhjamaade kappides leidub aga luukeresid, mis pole veel 100 aastatki vanad. Ka Põhjalas on ahistatud ja vangistatud vähemusi ning teisitimõtlejaid. Kaitsetute kodanikega on tehtud julmi eksperimente. Sigaduste motiiv on olnud ühiskonna paremaks muutmine: põrgutee on ju teatavasti sillutatud parimate kavatsustega …

Taani haigetele anti nende endi teadmata LSDd

1960. aastail lootsid maailma arstid, et psühhedeelne narkootikum LSD sobib vaimuhaiguste raviks. Kusagil ei katsetatud sellega aga nii kontrollimatult nagu Kopenhaagenis Frederiksbergi haiglas. Mujal küsiti enne LSD-katseid patsientidelt nõusolekut ning pärast katseid pakuti neile ka teraapiat. Frederiksbergis nii ei tehtud. Seal anti katseisikutele lihtsalt klaas vett, millele oli lisatud LSDd. Seejärel jäeti nad ühte keldrikorruse ruumi ning mõnel juhul olid nad isegi kinni seotud. Manustati annuseid, mis olid 10 korda suuremad kui need, mida mujal samalaadsetes eksperimentides pruugiti.

Einar Geert-Jørgensen oli alates 1960. aastast Frederiksbergi haigla peaarst ja LSD-eksperimentide peaideoloog.

© Tage Christensen / Ritzau Scanpix

Suurem osa katseisikuid ei kannatanud tõsiste vaimsete häirete, vaid ärevuse, stressi ja kurnatuse all või olid tal lihtsalt kehvad närvid. Nende seas oli ka homoseksuaale, keda toona peeti vaimuhaigeteks. Katsed olid psühholoogiliselt destruktiivsed ja paljud katseisikud hakkasid seejärel narkootikume kuritarvitama või tegid enesetapu. Frederiksbergi haiglas sai LSDd 400–500 patsienti, kellest noorim oli kõigest 15aastane. 1986. aastal sai 154 ellujäänut oma kannatuste eest kompensatsiooni.

Soome lastekodud olid üdini mädad

2014. aastal alustas Soome valitsus ulatuslikku uuringut selle kohta, millised tingimused valitsesid aastail 1937–1983 riigi laste­hoolduses. Sellest selgus hirmuäratav pilt. Kõik uuringu raames küsitletud 299 isikut olid kogenud hoolimatust, vägivalda, vaimset terrorit või seksuaalset väärkohtlemist. Laste rõivaid ei vahetatud, vaid need kulusid nende seljas peaaegu räbalaiks. Alatoitlustamine oli laialt levinud ja seetõttu said paljud lapsed kehalisi ja vaimseid kahjustusi. Kõigele lisandus laste otsene kuritarvitamine. Iga päev peksti, ähvardati, alandati ja naeruvääristati neist paljusid. Kasu­peredesse saadetud laste olukord oli üsna samasugune ja uuringust selgus, et ametlikku kontrolli suuresti ei eksisteerinud.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress