Meeleheitliku põgenemise käigus sissepiiratud Tallinnast hukkub Eesti ranniku lähedal Juminda kandis kümneid Punalaevastiku aluseid. Algab ajaloo üks ohvrirohkemaid merelahinguid.
© ADAM WERKA
ALO LÕHMUS
22. JAANUAR 2022
1941. aasta augustis alustab rohkem kui paarisajast laevast koosnev karavan Tallinnast meeleheitlikku teekonda Kroonlinna poole. Punaarmee sõdurid ja Balti laevastiku mereväelased, Eesti NSV juhtkond ja kommunistliku partei ladvik püüavad täistuubitud alustel põgeneda pealetungiva Saksa armee eest. Merel ootavad laevu Saksa ja Soome miiniväljad, torpeedokaatrid ja pommilennukid.
„Ma olen ladunud pasjanssi ja see näitab, et see laev ei jõua kunagi Leningradi,“ pahvatab kaubaauriku Naissaar kapten V. Kalju oma laeva esimesele mehaanikule Juhan Toomepuule.
Naissaar seisab Koplis Vene-Balti sadamas. Tolmused ja magamatusest kurnatud Punaarmee sõdurid trambivad landgange pidi parajasti pardale ning heidavad laeva trümmis kohe puhkama. Nad on tulnud otse lahingust ning taanduvad Saksa sõdurite eest, kes on hõivanud juba suure osa Tallinnast. Linnast kostab laskmist, kui Punaarmee viimased tõkkeüksused osutavad vastupanu Saksa armeele ning eesti metsavendade salkadele.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud