Tapatalgud Soome lahel

Meeleheitliku põgenemise käigus sissepiiratud Tallinnast hukkub Eesti ranniku lähedal Juminda kandis kümneid Punalaevastiku aluseid. Algab ajaloo üks ohvrirohkemaid merelahinguid.

© ADAM WERKA

ALO LÕHMUS

22. JAANUAR 2022

1941. aasta augustis alustab rohkem kui paari­sajast laevast koosnev karavan Tallinnast meeleheitlikku teekonda Kroonlinna poole. Punaarmee sõdurid ja Balti laevastiku mere­väelased, Eesti NSV juhtkond ja kommunistliku partei ladvik püüavad täistuubitud alustel põgeneda pealetungiva Saksa armee eest. Merel ootavad laevu Saksa ja Soome miini­väljad, torpeedokaatrid ja pommilennukid.

27. august 1941

„Ma olen ladunud pasjanssi ja see näitab, et see laev ei jõua kunagi Leningradi,“ pahvatab kaubaauriku Naissaar kapten V. Kalju oma laeva esimesele mehaanikule Juhan Toomepuule.

Naissaar seisab Koplis Vene-Balti sadamas. Tolmused ja magamatusest kurnatud Puna­armee sõdurid trambivad landgange pidi parajasti pardale ning heidavad laeva trümmis kohe puhkama. Nad on tulnud otse lahingust ning taanduvad Saksa sõdurite eest, kes on hõivanud juba suure osa Tallinnast. Linnast kostab laskmist, kui Punaarmee viimased tõkke­üksused osutavad vastupanu Saksa armeele ning eesti metsavendade salkadele.

Siit-sealt tõuseb taeva poole musta suitsu: põgenevad Nõukogude okupandid on alustanud ladude ja muude oluliste hoonete süütamist, et need saabuvate Saksa okupantide kätte ei jääks.

Taanduvad punaväelased süütasid Tallinna sadamas viljaelevaatori, lasid puruks kraanad, ajasid kailt alla vagunid ning panid põlema kütuse, et see sakslaste kätte ei jääks.

© TALLINNA LINNAMUUSEUM

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress