Tapatalgud Soome lahel

Meeleheitliku põgenemise käigus sissepiiratud Tallinnast hukkub Eesti ranniku lähedal Juminda kandis kümneid Punalaevastiku aluseid. Algab ajaloo üks ohvrirohkemaid merelahinguid.

© ADAM WERKA

ALO LÕHMUS

22. JAANUAR 2022

1941. aasta augustis alustab rohkem kui paari­sajast laevast koosnev karavan Tallinnast meeleheitlikku teekonda Kroonlinna poole. Punaarmee sõdurid ja Balti laevastiku mere­väelased, Eesti NSV juhtkond ja kommunistliku partei ladvik püüavad täistuubitud alustel põgeneda pealetungiva Saksa armee eest. Merel ootavad laevu Saksa ja Soome miini­väljad, torpeedokaatrid ja pommilennukid.

27. august 1941

„Ma olen ladunud pasjanssi ja see näitab, et see laev ei jõua kunagi Leningradi,“ pahvatab kaubaauriku Naissaar kapten V. Kalju oma laeva esimesele mehaanikule Juhan Toomepuule.

Naissaar seisab Koplis Vene-Balti sadamas. Tolmused ja magamatusest kurnatud Puna­armee sõdurid trambivad landgange pidi parajasti pardale ning heidavad laeva trümmis kohe puhkama. Nad on tulnud otse lahingust ning taanduvad Saksa sõdurite eest, kes on hõivanud juba suure osa Tallinnast. Linnast kostab laskmist, kui Punaarmee viimased tõkke­üksused osutavad vastupanu Saksa armeele ning eesti metsavendade salkadele.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress