Teutoburgi metsa lahing on üks Rooma riigi saatuslikumaid. Metalne sõrmejälg näitab, kus 20 000 leegionäri langes.
© Otto Albert Koch
JANNIK PETERSEN
19. SEPTEMBER 2023
Aastal 9 pKr langes Teutoburgi metsas 16 000 kuni 20 000 Rooma leegionäri, keda juhtis Publius Quinctilius Varus. See Põhja-Saksamaal toimunud veresaun oli Rooma sõjaväele üks valusamaid kaotusi, kuid seni pole õnnestunud kindlaks teha, kus täpselt kõik need sõdurid hukka said. Saksa teadlased selgitasid nüüd välja, et germaanlased lõid kolme Rooma leegioni Teutoburgi metsa alal Kalkrieser Bergis. Lõplikult saadi kinnitust metallesemete abil, mille arheoloogid on Teutoburgi metsa eri paigust välja kaevanud.
„Kui me teame ühe leegioni peakorteri asukohta, saame keemiliselt analüüsida sealt leitud metallesemete koostist ning tuvastada nn metalse sõrmejälje,“ selgitab Annika Diekmann Bochumi Saksamaa Kaevandusmuuseumist.
Teutoburgi lahingus hävitati kolm Rooma leegioni ja Annika Diekmanni sõnul oli igal leegionil oma eriline metalne sõrmejälg. Kahe aastaga analüüsis ta 550 proovi, mis olid võetud leegionide kunagiste laagrite asupaikade ja Teutoburgi metsa pinnasest.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud