Teadlased: nüüd me teame, kus hävitati Varuse leegionid

Teutoburgi metsa lahing on üks Rooma riigi saatuslikumaid. Metalne sõrmejälg näitab, kus 20 000 leegionäri langes.

© Otto Albert Koch

JANNIK PETERSEN

19. SEPTEMBER 2023

Aastal 9 pKr langes Teutoburgi metsas 16 000 kuni 20 000 Rooma leegionäri, keda juhtis Publius Quinctilius Varus. See Põhja-Saksamaal toimunud veresaun oli Rooma sõjaväele üks valusamaid kaotusi, kuid seni pole õnnestunud kindlaks teha, kus täpselt kõik need sõdurid hukka said. Saksa teadlased selgitasid nüüd välja, et germaanlased lõid kolme Rooma leegioni Teutoburgi metsa alal Kalkrieser Bergis. Lõplikult saadi kinnitust metall­esemete abil, mille arheoloogid on Teutoburgi metsa eri paigust välja kaevanud.

„Kui me teame ühe leegioni pea­korteri asukohta, saame keemiliselt analüüsida sealt leitud metallesemete koostist ning tuvastada nn metalse sõrme­jälje,“ selgitab Annika Diekmann Bochumi Saksamaa Kaevandusmuuseumist.

Teutoburgi lahingus hävitati kolm Rooma leegioni ja Annika Diekmanni sõnul oli igal leegionil oma eriline metalne sõrmejälg. Kahe aastaga analüüsis ta 550 proovi, mis olid võetud leegionide kunagiste laagrite asupaikade ja Teutoburgi metsa pinnasest.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress