Teadlased oskavad nüüd kasutada maailma vanimat arvutit

© PUBLIC DOMAIN

JANNIK PETERSEN

7. OKTOOBER 2022

Kreekast Antikýthira saare lähedalt merepõhjast leitud kummalist eset peetakse maailma esimeseks analoogarvutiks. See antiikajast pärit manuaalselt käitatav mehaaniline seade näib olevat mõeldud astronoomiliste nähtuste, näiteks päikesevarjutuse toimumise aja välja arvutamiseks. 2000aastane seade leiti juba 1901. aastal ja on sestpeale pannud ajaloolasi pead murdma.

Nüüd aga on uurijate meeskond The FRAMe Project veendunud, et on leidnud mehhanismi arvutus­skaala algus­kuupäeva. See oleks oluline edasi­minek, sest kronoloogiliste arvutuste tegemiseks pidi ajaskaalal olema mingi lähtepunkt, nii nagu täna­päevase ajaarvamise lähtekohaks on kokkuleppeline Kristuse sünniaasta.

Teadlased on kindlaks teinud, et Antikythera mehhanismi konstrueerisid Kreeka õpetlased umbes 100. aastal eKr ja mehhanismi alguskuupäevaks määrati meie kalendri järgi 22. detsember 178. aastal eKr. Just sel kuupäeval nägid nii kreeklased kui ka ülejäänud Euroopa lõunaosa inimesed kuuvarjutust, millele järgnes talvine pööripäev. Vanad kreeklased pidasid talvist pööripäeva väga oluliseks, see see märkis uue kuutsükli algust. Seda päeva tähistati suuremat sorti riitusliku festivaliga.

Konkureerivad teadlased on seesugust järeldust jõudnud siiski ka kritiseerida, pakkudes alguskuupäevaks hoopis 12. maid 204. aastal eKr, mil Kreekas nähti samuti kuuvarjutust. Selle koolkonna järgi konstrueeris aparaadi keegi Archimedese õpilastest.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 9,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress