Teadlased tahavad taasluua mineviku lõhnu

Kuidas lõhnas piiblilugudeaegne viiruk või paabulinnuliha, mida sõi Inglismaa kuningas Henry VIII? Teadlased selgitavad selle välja.

© Shutterstock

JANNIK PETERSEN

15. JUULI 2022

Suur osa meist oskab vast ette kujutada lõhna, mis hõljus 19. sajandil Londoni tänavail, kus rentslis hulpisid nii loomade kui ka inimeste väljaheited. Me oskame kujutleda ka keskaegsete asulate haisu.

Kuidas aga lõhnas antiikaegse Rooma templis?

Saksamaa Max Plancki instituudi teadlased alustasid vastuste otsimist nendele küsimustele. Teadlased tahavad taasluua ammuste aegade lõhnu, uurides uudse meetodiga arheoloogilisi leide. Nad eraldavad neist mõned molekulid ja loodavad nende põhjal lõhnad rekonstrueerida, kasutades mõistagi ka teadmisi taime­de bioloogilistest omadustest. Tulemusi võrreldakse muistsetes kirjali­kes allikais üles tähendatuga.

Uurimistöö kirjelduses rõhutatakse, et lõhnu ei tohiks kindlasti alahinnata. Kogu ajaloo vältel on haisud ja lõhnad meid saatnud ning ka tegutsema pannud.

„Teame ju, et sääraste lõhnavate asjade pärast nagu viiruk ja vürtsid võeti ette ekspeditsioone, korraldati kaubavahetust kaugete maadega ning peeti isegi sõdu. See näitab, kui oluline on olnud lõhn inimesele,“ ütles Barbara Huber, uurimistöö juhtteadlane.

Lõhnad on uudse uurimistöö eesmärgi sõnastanud teadlaste sõnul meie ajaloo oluline osa.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress