Homoseksuaalne eliitüksus andis Spartale peksa

Sparta oli Kreekas domineeriv jõud, kuid Teeba linnriigil sai türannidest villand. Nad heitsid kõik tavalised sõjareeglid kõrvale ja panid kokku 150 geipaarist koosnenud eliitüksuse, mis pidi võitmatuna tunduva vaenlase purustama.

© Battles and Campaigns

NATASJA BROSTRÖM JA BUE KINDTLER-NIELSEN

29. JUULI 2022

Antiikne Kreeka oli mosaiik iseseisvatest linnriikidest, kes pidasid naabritega lõpu­tuid sõdu. Umbes 450. aastal eKr oli võim maal jagunenud kahe tugevaima linnriigi – Ateena ja Sparta – vahel, kes mõle­mad olid endaga ühendanud väiksemaid linnriike. Kahe suurvõimu vahel ootas aga oma võimalust veel kolmaski linnriik – Teeba. Linn, mis oli alates 6. sajandist eKr olnud Ateenaga pahuksis, seisis nüüd Boiootia 11 linnriigi liidu eesotsas.

Väljaspool Boiootiat oli Teebal olnud toetuse leidmisega raskusi. Kui Pärsia kunin­gas Xerxes I tungis 480. aastal eKr Kreekasse ja püüdis kogu Kreekat allutada, oli Teeba teda toetanud. Kõigi teiste kreeklaste silmis said teebalased seetõttu reeturi märgi. Ateenlased ja Sparta võitsid lõpuks ühiselt Xerxese, kuigi nende liit ei kestnud kaua. 404. aastal eKr lõppe­nud Peloponnesose sõjas, mis peeti Ateena ja Sparta vahel, olid edukamad spartalased ning nende linnriik oli sestpeale Kreeka võimsaim. Sellele kohale pürginud Teeba langes aga tähtsuselt teiseks.

Boiootiat kutsusid kreeklased sõja­jumal Arese tantsupõrandaks sealsete lausikute tasandike tõttu, mis olid lahingu­te löömiseks just nagu loodud. Samas oli neid pea võimatu kaitsta. Piisas üksnes sõjaähvardusest võimsalt Spartalt, et sundida Teebat ja kogu Boiootiat Spartaga liitu sõlmima.

385. aastal eKr, kui Sparta kuulutas sõja Mantineia linnriigile, liitusid Teeba sõdurid Sparta ridadega. Nende seas oli kaks noort Teeba ülemklassist pärit meest: Pelopidas ja Epameinondas. Nad võitlesid külg külje kõrval ja neist said lähedased sõbrad. Mantineia piiramise ajal seisid mõlemad kaitsetutel postidel, ja kui vaenlane ootamatult läbi murdis, näis kõik kadunud olevat.

Epameinondas (ülemine võitleja esiplaanil) päästis Pelopidase (istuli, esiplaanil) elu, kui need kaks Teeba meest Sparta poolel võitlesid. See sõlmis nende vahel sideme, mis kestis terve elu.

© Ivy Close Images / Imageselect

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress