Sparta oli Kreekas domineeriv jõud, kuid Teeba linnriigil sai türannidest villand. Nad heitsid kõik tavalised sõjareeglid kõrvale ja panid kokku 150 geipaarist koosnenud eliitüksuse, mis pidi võitmatuna tunduva vaenlase purustama.
© Battles and Campaigns
NATASJA BROSTRÖM JA BUE KINDTLER-NIELSEN
29. JUULI 2022
Antiikne Kreeka oli mosaiik iseseisvatest linnriikidest, kes pidasid naabritega lõputuid sõdu. Umbes 450. aastal eKr oli võim maal jagunenud kahe tugevaima linnriigi – Ateena ja Sparta – vahel, kes mõlemad olid endaga ühendanud väiksemaid linnriike. Kahe suurvõimu vahel ootas aga oma võimalust veel kolmaski linnriik – Teeba. Linn, mis oli alates 6. sajandist eKr olnud Ateenaga pahuksis, seisis nüüd Boiootia 11 linnriigi liidu eesotsas.
Väljaspool Boiootiat oli Teebal olnud toetuse leidmisega raskusi. Kui Pärsia kuningas Xerxes I tungis 480. aastal eKr Kreekasse ja püüdis kogu Kreekat allutada, oli Teeba teda toetanud. Kõigi teiste kreeklaste silmis said teebalased seetõttu reeturi märgi. Ateenlased ja Sparta võitsid lõpuks ühiselt Xerxese, kuigi nende liit ei kestnud kaua. 404. aastal eKr lõppenud Peloponnesose sõjas, mis peeti Ateena ja Sparta vahel, olid edukamad spartalased ning nende linnriik oli sestpeale Kreeka võimsaim. Sellele kohale pürginud Teeba langes aga tähtsuselt teiseks.
Boiootiat kutsusid kreeklased sõjajumal Arese tantsupõrandaks sealsete lausikute tasandike tõttu, mis olid lahingute löömiseks just nagu loodud. Samas oli neid pea võimatu kaitsta. Piisas üksnes sõjaähvardusest võimsalt Spartalt, et sundida Teebat ja kogu Boiootiat Spartaga liitu sõlmima.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud