Homoseksuaalne eliitüksus andis Spartale peksa

Sparta oli Kreekas domineeriv jõud, kuid Teeba linnriigil sai türannidest villand. Nad heitsid kõik tavalised sõjareeglid kõrvale ja panid kokku 150 geipaarist koosnenud eliitüksuse, mis pidi võitmatuna tunduva vaenlase purustama.

© Battles and Campaigns

NATASJA BROSTRÖM JA BUE KINDTLER-NIELSEN

29. JUULI 2022

Antiikne Kreeka oli mosaiik iseseisvatest linnriikidest, kes pidasid naabritega lõpu­tuid sõdu. Umbes 450. aastal eKr oli võim maal jagunenud kahe tugevaima linnriigi – Ateena ja Sparta – vahel, kes mõle­mad olid endaga ühendanud väiksemaid linnriike. Kahe suurvõimu vahel ootas aga oma võimalust veel kolmaski linnriik – Teeba. Linn, mis oli alates 6. sajandist eKr olnud Ateenaga pahuksis, seisis nüüd Boiootia 11 linnriigi liidu eesotsas.

Väljaspool Boiootiat oli Teebal olnud toetuse leidmisega raskusi. Kui Pärsia kunin­gas Xerxes I tungis 480. aastal eKr Kreekasse ja püüdis kogu Kreekat allutada, oli Teeba teda toetanud. Kõigi teiste kreeklaste silmis said teebalased seetõttu reeturi märgi. Ateenlased ja Sparta võitsid lõpuks ühiselt Xerxese, kuigi nende liit ei kestnud kaua. 404. aastal eKr lõppe­nud Peloponnesose sõjas, mis peeti Ateena ja Sparta vahel, olid edukamad spartalased ning nende linnriik oli sestpeale Kreeka võimsaim. Sellele kohale pürginud Teeba langes aga tähtsuselt teiseks.

Boiootiat kutsusid kreeklased sõja­jumal Arese tantsupõrandaks sealsete lausikute tasandike tõttu, mis olid lahingu­te löömiseks just nagu loodud. Samas oli neid pea võimatu kaitsta. Piisas üksnes sõjaähvardusest võimsalt Spartalt, et sundida Teebat ja kogu Boiootiat Spartaga liitu sõlmima.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress