Ainulaadne peakate oli mõeldud sõdalase pronkskiivrile kinnitamiseks.
© Steve Parssons / PA Images / Ritzau Scanpix
BUE KINDTLER-NIELSEN
1. NOVEMBER 2019
Inglismaal Lääne-Sussexis tehtud väljakaevamistel leiti rauaaja sõjamees, kes tõenäoliselt võitles Julius Caesari leegionide vastu. Arheoloogid nimetavad leidu „kauneimaks sõdalase hauaks, mis Inglismaal eales on leitud“.
Sõjamehe luustik oli peaaegu üleni kõdunenud, kuid hauapanustena leiti keldi sümbolitega relvi ja turvis. Märkide põhjal järeldasid arheoloogid, et mees oli pärit Galliast (keltide asualast). Hauapanuste seas olid ka Normandias valmistatud savipotid, mis dateeritii u 50. aastasse eKr. See tähendab, et savipotid vooliti Gallia sõdade lõpus (58–50 eKr) aastail, mil Julius Caesar tegi jõuga Galliast Rooma provintsi. Britid ja gallid aitasid teineteist „Rooma ohu“ vastu ja seepärast võis see Prantsuse sõjamees olla läinud Inglismaale, et jagada taktika ja strateegia valdkonna oskusi, arvavad arheoloogid.
Teise hüpoteesi järgi oli hauast leitud sõdalane väejuht kuningas Commiuse sõjaväes. Kuningas Commius valitses Gallia üle kuni 51. aastani eKr, mil tal tuli koos oma meestega Inglismaale pageda.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud