Teise maailmasõja aegse pommituslennuki meeskond on tuvastatud

© Royal Air Force

JANNIK PETERSEN

3. MAI 2022

1941. aastal ühel juuniööl oli Briti pommituslennuk Vickers-Wellington-T2990 tagasiteel Inglismaal asunud baasi. Hollandi kohal ilmus aga ootamatult taevasse Saksa ööhävitaja, mis lennuki alla tulistas.

Alles 80 aastat hiljem kaevati lennukivrakk Hollandis Krooni vallas välja. Arheoloogid leidsid viie mehe maised jäänused. Arhiivitöö järel avalikustas Briti Rahvaste Ühenduse sõja­haudade komisjon, kes hoolitseb Esimese ja Teise maailmasõja sõdurihaudade eest, lennuki­meeskonna viie liikme nimed. Kõik viis meest olid Briti teenistuses olnud Tšehhi kodanikud. 

1941. aasta 22. juunil ehk samal päeval, kui sakslased tungisid Nõukogude Liitu, osales nende pommituslennuk liitlaste pommitusretkes Saksamaale. Tagasiteel öiselt missioonilt Saksa linna Bremeni kohale jõudis pommituslennukile järele Saksa hävituslennuk. Hollandi kohal süttis pommituslennuk põlema ja kukkus alla. Üks meeskonnaliige pääses lennukist elusana ja veetis ülejäänud sõja Saksa vangilaagris. 

Tema viis relvavenda jäid lennukisse, mis kukkudes end osaliselt maapinda puuris.
Sakslased järeldasid, et meeskond põles tuhaks, ent nüüd maetakse meeste säilmed ametlikul matusetseremoonial liitlaste surnuaiale Hollandis. Matusetalitusel osalevad nii Tšehhi kui ka Briti esindajad. 2460 tšehhist-slovakist, kes Teise maailmasõja ajal Briti õhuväes teenisid, sai surma 493.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress