Teise maailmasõja ajal hukkus 15 000 USA õhuväelast treeninguil

Pommitajal B-24 oli ainult üks sissepääs ja see asus lennuki sabas. Seetõttu oli õnnetuse korral lennukist raske pääseda.

© EPA Culture Ministry / Ritzau Scanpix

BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MÄRTS 2019

Lennundus oli Teise maailmasõja puhkedes alles lapsekingades ning toonased piloodid maksid selle eest tihti oma eluga. 1930. aastail juhtus Ameerika Ühendriikide sõja­lennunduses iga 100 000 lennutunni kohta 144 õnnetust. 1940. aastaks suudeti lennuõnnetuste arvu kolm korda vähendada, ent siis algas Teine maailmasõda. Suurendati väljaõpetatavate lendurite arvu ning samas taktis kasvas ka sõjalennukite tootmine, kusjuu­res kiiresti anti käiku ka mitu täiesti uut lennukimudelit, mida ei jõutud korralikult katsetada.

Mitu firmat, nagu GM ja Packard, mis varem polnud lennukiasjandusega tegelenud, said valitsuselt tellimusi lennukite või nende mootorite tootmiseks. Säärane kiirustamine põhjustas mõistagi rohkesti õnnetusi, näiteks pommitajat B-24 hakkasid lendurid just selle ohtlikkuse pärast hüüdma lendavaks kirstuks.

Portaal RealClearHistory kirjutab, et Ameerika Ühendriigid kaotasid Teise maailmasõja ajal 65 164 sõjalennukit, kuid lahinguis hävis neist ainult 22 948 masinat. Ülejäänud kukkusid alla mittelahingulendudel – neist rohkem kui pooled USA koduses õhuruumis.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress