Teises maailmasõjas kadunuks jäänud piloot pöördus koju tagasi

Kulus 79 aastat, enne kui uurijad leidsid üles Ameerika Ühendriikide pommituslennuki piloodi, kelle lennuk tulistati alla Saksamaa linnast Leipzigist põhjas.

© William Fischer, Jr.

BUE KINDTLER-NIELSEN

11. DETSEMBER 2023

Tuhanded Teise maailmasõja ajal elu kaotanud sõdurid on ikka veel arvel teadmata kadununa. Tänu suurele detektiivitööle avanes aga vähemalt ühele langenuist lõpuks võimalus saada ümber maetud oma kodukohta.

Ohiost pärit 23aastane vanemleitnant Carl Nesbitt oli USA pommituslennuki B-17 piloot. Tema lennuk, mida kutsuti ka lendavaks kindluseks, tulistati 29. mail 1944 alla Ida-Saksamaa linnast Leipzigist kirdes. Kümnest lennuki pardal olnud meeskonnaliikmest õnnestus lange­varjuga alla hüpata kuuel, ent mitte Nesbittil.

Organisatsioon American Graves Registration Command, mis tegeleb Euroopas surnud USA sõdurite säilmete otsimisega, suutis juba 1946. aastal leida kohalikult kalmistult ühe selle lennu­ki surnud meeskonnaliikme. Siis aga algas külm sõda. Kolme leidmata langenu seas jäi sestpeale Ida-Saksamaale läbipääsmatu Berliini müüri taha ka Nesbitti surnukeha.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress