Tegelik Downton Abbey

Sellest kuulsast Briti häärberist on tehtud teleseriaal ja film. Imeline Ajalugu annab lossielu ajaloolisest taustast ülevaate, mida võivad lugeda nii seriaali fännid kui ka need, kes pole ühtki osa näinud.

© SHUTTERSTOCK

TROELS USSING

20. VEEBRUAR 2022

Kaunis Lõuna-Inglismaa maakohas asub üks maailma tuntumaid hooneid. Miljonid televaatajad tunnevad seda nime Downton Abbey all, kuid tegelikkuses on see Highclere’i loss. Loss, milles on peaaegu 300 luksuslikku ruumi ja muu hulgas vanast Egiptusest pärit aarete kollektsioon, on kui möödunud aegade hiilgust meenutav monument.

Teleseriaalist tuntud Downton Abbey on tegelikult Highclere’i loss ja see asub Lõuna-Inglismaal Hampshire’is.

© Shutterstock

Peened tiitlid osteti naelte eest

Seriaalis „Downton Abbey“ on Granthami krahv Robert Crawley abielus jõuka ameeriklanna Coraga. See abielu pidi tagama, et mõis püsima jääb. Raha pärast abiellumine oli 19. sajandi lõpust alates üsna tavaline võte, mida peente Inglise häärberite peremehed kasutasid.

1895. aastal abiellus tõelises Downton Abbeys ehk Highclere’i lossis Carnarvoni 5. krahv 19aastase Almina Wombwelliga, et kindlustada lossi püsimine. Almina sai oma isalt Alfred de Rothschildilt kaasavaraks pool miljonit Inglise naela. See oli tohutu summa ajal, mil kolme toaga maja üürimine maksis 15 naela aastas. Nagu Downton Abbey puhulgi, tuli raha sageli Ameerika Ühendiriikidest, kus nii mõnigi mees oli töösturina ülikiirelt rikastunud. Rikkus pani tööstusmagnaate jahtima kõrgeid tiitleid ja häid sidemeid ning ajavahemikul 1865 kuni 1915 abiellus lausa 76 ameeriklannat aadlitiitli saamise nimel Inglismaale.

Erinevalt rahast ei olnud ameeriklased ise siiski alati tere­tulnud. Traditsioonide kütkes ja snooblikud britid pidasid ameeriklasi sageli kohtlasteks ja primitiivseteks.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress