Kaks lennukit peatasid maailma

Taevas oli helesinine ja õhk varasügiseselt klaar, kui kaks lennukit otse keset pahaaimamatut New Yorki Maailma Kaubanduskeskuse kaksiktornidesse lendasid. Miljonid televaatajad jälgisid, kuidas hooneisse lõksu jäänud inimesed 102 minuti vältel oma elu eest võitlesid.

© STR NEW / RITZAU SCANPIX

ESBEN MØNSTER-KJÆR, TRINE ROSLEV, JEPPE NYBYE JA HENRIK ELLING

23. JAANUAR 2022

Esimesena jõudis advokaadi­büroo Drinker Biddle & Reath kontorisse tööle Dianne DeFontes. Naine astus büroo uksest sisse kell 8.30, sulges enda järel ukse ning vahetas mugavad tänavajalanõud kõrgekontsaliste kingade vastu. Oli 2001. aasta 11. september ning Maailma Kaubanduskeskuse põhjatorni kitsastest akendest paistis era­kordselt helesinine septembrikuutaevas.

89. korruselt, mis asus tänavatasandist ligikaudu 300 meetrit kõrgemal, avanes majesteetlik vaade Manhattanile. Aknast välja vaadates silmas Dianne Empire State Buildingut ja teisi New Yorgi kesklinna pilvelõhkujaid.

51aastane referent neelas lonksu kohvi ja ampsas topsist jogurtit, kui telefon juba helisema hakkas. Tööpäeva esimesed kliendid soovisid jätta sõnumeid oma advokaatidele. Järgmise viieteistkümne minuti jooksul saabusid avokaadibüroo töötajad üksteise järel kontorisse ja kell kolmveerand üheksa olid ruumid juba rahvast täis. Kes vantsis kohvimasina poole, kes istus juba oma arvuti taga.

Oli alanud uus päev, mis ei paistnud millegi poolest erinevat eelnenuist. Tollel hommikul istus Maailma Kaubandus­keskuses oma töölaudade taha umbkaudu 14 000 inimest. Kaks torni olid töö­­kohaks kokku 50 000 valgekraele, kuid kõigil ei olnud sel päeval ametisse asja.

Need majesteetlikud kaksiktornid olid juba 28 aastat olnud New Yorgi linna­silueti lahutamatu osa. Hoonetes leidus nii heategevusorganisatsioonide kui ka rahvusvaheliste pankade kontoreid.

Põhjatorni ülemistel korrustel töötasid finantsistid, advokaadid ja isegi kunstnikud, sest hoonete omanikud olid andnud neile tasuta ateljeepindu. Maailma Kaubandus­keskus polnud seega pelgalt finantskeskus, vaid ka New Yorgi boheemlaste eelistatud kogunemispaik.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress