Tikukuningas pettis miljonitega

Majandusgeenius, Euroopa päästja ja maailma suurim pettur – nii on tituleeritud Rootsi ärimeest Ivar Kreugerit, kes 1920. aastail kontrollis suuremat osa maailma tikuturust, omades monopoli ka Eestis. Ärimehe valede võrk hakkas rebenema alles pärast tema saladuslikku surma ühes Pariisi korteris.

© Imagno / Getty Images & Shutterstock

ELSE CHRISTENSEN & BUE KINDTLER-NIELSEN

1. MAI 2020

Teisi­päeval, 29. oktoobril 1929 varises kogu maailm kokku. New Yorgi börsil sööstsid aktsiahinnad alla just nagu pilve­lõhkuja aknast välja hüpanud äri­mehed. Kõik soovisid müüa oma väärt­pabereid, mis terve eelmise kümnendi olid pakkunud soodsat rikastumis­võimalust. Hinnad langesid sedavõrd kiiresti, et börsi telegraaf ei suutnud tempoga sammu pidada. Börsimaaklerid fikseerisid viimased kursid alles kaks ja pool tundi pärast börsi ametlikku sulgemist.

Numbrirodu lohutust ei pakkunud. Vana ja kogenud investeerimisfirma Goldman Sachs aktsiahind oli vähenenud 60 dollarilt 35-le. Soliidsed ettevõtted, nagu General Electric ja telefonifirma AT&T, kogesid sarnast langust. Paljud investo­rid pidid kogu säästetud varale hüvastijätuks lehvitama päeval, mida igavesti mäletatakse musta teisipäevana.

Püsis ainult ühe aktsia hind, Rootsi tiku­miljonäri Ivar Kreugeri ettevõtte Inter­national Match oma. Kogu tormilise päeva säilitas International Match stabiilselt umbes 33dollarist kurssi. Samal ajal oli Kreuger oma teise ettevõtte Kreuger & Toll kaudu allkirjastanud lepingu Saksa valitsusega, et laenata sellele 125 miljonit dollarit.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress