Majandusgeenius, Euroopa päästja ja maailma suurim pettur – nii on tituleeritud Rootsi ärimeest Ivar Kreugerit, kes 1920. aastail kontrollis suuremat osa maailma tikuturust, omades monopoli ka Eestis. Ärimehe valede võrk hakkas rebenema alles pärast tema saladuslikku surma ühes Pariisi korteris.
© Imagno / Getty Images & Shutterstock
ELSE CHRISTENSEN & BUE KINDTLER-NIELSEN
1. MAI 2020
Teisipäeval, 29. oktoobril 1929 varises kogu maailm kokku. New Yorgi börsil sööstsid aktsiahinnad alla just nagu pilvelõhkuja aknast välja hüpanud ärimehed. Kõik soovisid müüa oma väärtpabereid, mis terve eelmise kümnendi olid pakkunud soodsat rikastumisvõimalust. Hinnad langesid sedavõrd kiiresti, et börsi telegraaf ei suutnud tempoga sammu pidada. Börsimaaklerid fikseerisid viimased kursid alles kaks ja pool tundi pärast börsi ametlikku sulgemist.
Numbrirodu lohutust ei pakkunud. Vana ja kogenud investeerimisfirma Goldman Sachs aktsiahind oli vähenenud 60 dollarilt 35-le. Soliidsed ettevõtted, nagu General Electric ja telefonifirma AT&T, kogesid sarnast langust. Paljud investorid pidid kogu säästetud varale hüvastijätuks lehvitama päeval, mida igavesti mäletatakse musta teisipäevana.
Püsis ainult ühe aktsia hind, Rootsi tikumiljonäri Ivar Kreugeri ettevõtte International Match oma. Kogu tormilise päeva säilitas International Match stabiilselt umbes 33dollarist kurssi. Samal ajal oli Kreuger oma teise ettevõtte Kreuger & Toll kaudu allkirjastanud lepingu Saksa valitsusega, et laenata sellele 125 miljonit dollarit.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud