Aurumasin värvis maailma mustaks

18. sajandil tehti Inglismaal esimesed aurujõu rakendamise katsed. Leidlikud inglased konstrueerisid masinad, mis muundasid veeauru energia mehaaniliseks energiaks, ning maailm muutus igaveseks. Aurumasin võimaldas teenida suurt tulu, ent sel oli hirmuäratav hind.

© Mary Evans / Unatributed postcard / Ritzau Scanpix

NIELS-PETER GRANZOW BUSCH JA ELSE CHRISTENSEN

11. MÄRTS 2022

Ootusäreva näoga mehed olid kogunenud Inglismaal Birminghami linnast läände jääva Coneygree söekaevanduse juurde. Kaevanduse omanik, Dudley lossi parun, olevat hankinud endale seninägematu masina. Oli aasta 1712.

Masina oli ehitanud Inglise leidur ja sepp Thomas Newcomen ning sellega pidanuks lõppema kaevurite igavene nuhtlus – üleujutused maa-alustes käikudes. Mehed vaatasid 9,5 meetri kõrgust ja 20 tonni raskust tehnikaimet, mis koosnes ahjust koos katlaga, kolvist ja tohutu pikast vardast, samal ajal kui katlakütjad katla all ahju tuld tegid. Korstnast hakkas välja popsuma musta suitsu ja peagi ärkas masin otsekui ellu. See köhis ja ähkis ning popsutas, kuni ootamatult liigahtas suur kolb. Liikumine kandus üle 6 meetri pikkusele vardale, mis kandis jõu edasi kaevanduse veepumpadele.
Mehed jäid ammuli sui masina rütmilisi liikumisi vahtima. Nende imestuseks hakkaski torudest, mis ulatusid peaaegu 50 meetri sügavusele kaevandusse, vesi välja voolama. Iga viie sekundiga pumpas masin välja 56 liitrit vett – see tähendas üle 600 liitri minutis.

Keegi polnud kunagi varem suutnud nii suurest sügavusest vett üles pumbata ja ammugi mitte nii palju.

Thomas Newcomeni aurumasin oli esimene leiutis pikas jadas, mis taltsutasid 18. sajandil auru ja muutsid selle energia mehaaniliseks energiaks. Aur pandi inimese hüvanguks tööle.

Mis puutub päikese­sse, siis ma olen siin elanud kümme aastat ja pole kunagi näinud seda, mida kutsutakse säravaks päikesepaisteks.“

Manchesteri elanik 1888. aastal

1769. aastal arendas James Watt aurumasina universaalseks tööstuslikuks jõumasinaks ning sealtmaalt oli tee lahti igat masti tööstuslikele mehhanismidele.
Järgmise saja aasta vältel tegid need tööstuses revolutsiooni mitte ainult Inglis­maal, vaid ka mujal maailmas.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress