Tõravere saab uue teleskoobi

© G. Loss / Rahvusarhiivi Filmiarhiiv

HERKKI KUKK JA ALO LÕHMUS

9. AUGUST 2023

Eesti NSV teaduste akadeemia füüsika ja astronoomia instituudi Tõravere observatoorium valmistus 75 aastat tagasi, 1973. aasta augustis, käiku andma uut teleskoopi, mille peegli läbimõõt oli poolteist meetrit.

„Leningradi optika- ja mehaanika­koondises valmistatud teleskoop on tublis­ti võimsam seni meie vabariigi astronoo­mide käsutuses olnud vaatlus­instrumentidest – Tõraveres praegu kasutatava suurima teleskoobi peegli läbimõõt on ainult 70 senti­meetrit,“ kirjutas Rahva Hääl.

„Uue teleskoobi tarvis ehitati ligi kolmekümne meetri kõrgune vaatlustorn. Juuresoleval pildil on näha torni kattev 15meetrise läbimõõduga pöördkuppel. Juunikuu algul lõpetasid Elva mehhani­seeritud ehituskolonni töömehed kupli katmise alumiiniumplekiga. Teleskoop koos seda juhtiva elektronarvutiga on kohale saabunud ning Leningradi optika- ja mehaanikakoondise brigaad koos füüsika ja astronoomia instituudi elektro­mehaanikutega monteerivad praegu vaatlusaparatuuri. Tuleval aastal tahavad teadlased uue teleskoobiga vaatlusi alustada.“

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress