Läänemere suurim torm

Miski ei valmistanud Läänemere Taani ja Saksamaa ranniku elanikke ette selliseks üleujutuseks, mis neid 1872. aasta novembris tabas. Surid sajad inimesed ning merre uhuti lugematul arvul taluhooneid, ent vee rünnak oli kõigest katastroofi algus.

© Ullstein Bild Dtl. / Getty Images

ANDREAS ABILDGAARD

1. MAI 2021

Ühel 1872. aasta novembripäeval tuli Ane Peders­datter tööle Jens Larseni tallu Taanimaal Falsteri saarel. 26aastane naine oli varem töötanud lähedases Bøtø kandi talus ja tal oli ümbruskonnas hea töölise maine.

Ane isa oli surnud tuberkuloosi peagi pärast tüdruku leeritamist. Sestsaadik oli vallaline neiu piirkonna taludes leiva hankimiseks tööd rabanud. Jens Larseni talus algas tema tööpäev varahommikul lehmade lüpsmisega. Ane oli lauda­talitustega harjunud ja kohanes uues kohas kiiresti.

Igal hommikul tõusis Ane kell 5 ning pani kiirustades riidesse. Tavaliselt kuulis ta juba siis laudast lehmade kannatamatut ammumist, kuid sel kolmapäeval, 13. novembril, ei olnud miski nii nagu tavaliselt. Äge idatuul sakutas kõvasti taluhoone katust ja kogu õu oli vee all. Lääne­meri oli üle kallaste tõusmas.

Üks talusulane pakkus end rüütellikult Anet üle õue laudani kandma, nii pääses tüdruk kuivade jalanõudega lehmade juurde ning hakkas hommikuhämaras hoones tööle. Lüpsmise ajal jätkas vesi muudkui tõusmist ja talunik Jens Larsenil tekkis hirm, et see võib muutuda kodakondsetele ohtlikuks.

Talumees pidi kiiresti otsustama. Ta tuli järeldusele, et kui vesi tõuseb, oleks abi kõrgemale ronimisest. Jens Larsen saatis ühe oma sulase redelit tooma, et kõik saaksid ronida ohutusse kohta laudalakas.

© Shutterstock

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress