Tšingis-khaani surma mõistatus on lahendatud

© Gary Lee Todd

JANNIK PETERSEN

4. MAI 2022

Rahvusvaheline teadlaste töörühm lükkab ümber sajanditepikkuse kahtluse, et mongolite võimas valitseja mõrvati otse voodis. Mongolite juht Tšingis-khaan suri 1227. aastal, kuid ta surma põhjus on siiani saladus. Kas suurkhaan kukkus hobuse seljast? Või mõrvas ta mõni orjatar?

Kahtlusi tekitab iseäranis asjaolu, et mongolid hakkasid valitseja surma kõigiti varjama. 1227. aastal, kui Tšingis-­khaan ootamatult suri, olid mongo­lid 20 aastat pidanud sõda Hiina Tanguti impeeriumi vastu. 

Nüüd arvavad Austraalia ja Itaalia teadlased, et neil õnnestus välja selgitada, mis maailma suurimale vallutajale saatuslikuks sai. Teadlased uurisid kirjalikke allikaid Tšingis-khaani ajast ja toetusid paljuski Hiina ametniku Yelü Chucai (1190–1244) kirjutatule.

Yelü Chucai kuulus Tšingis-khaani õukonda ja kirjeldas, kuidas 1226. aastal Tšingis-khaani väe tuhanded sõdalased katku käes kannatasid. Teine Hiina allikas teatab, et khaan oli haige kaheksa päeva ja siis suri. Pärsia ajaloolane Ata-Malik Juvayni (1226–1283) kirjeldas, et khaan põdes ravimatut haigust.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress