Türgis kaevati välja eriline antiikaegne surnutelinn

Rooma nekropolid olid harilikult maa all, kuid antiikaja Blaunduse elanikud otsustasid oma surnud matta originaalsel viisil.

© Blaundos Archaeological Excavation Project Archive

JANNIK PETERSEN

11. VEEBRUAR 2022

Arheoloogid on ajast aega leidnud Rooma ajast pärit nekropole ehk suuremaid matmispaikasid. Harilikult rajati selline nekropol linna lähedale maa alla, kuid Türgi lääneosas sattusid arheoloogid kõrgustesse tõusvale nekropolile.

Blaunduse linna lähedal kaevavad Türgi arheoloogid praegu välja ei vähem ega rohkem kui 400 hauakambrit, mis raiuti Rooma riigi kõrgajal püstisesse kaljuseina. Blaunduse elanikud matsid u 1800 aastat tagasi oma lahkunud kaljuseina nähtavasti seetõttu, et kivisesse maapinda olnuks tunduvalt raskem haudu kaevata.

„Linna ümbritseva kaljuse maastiku tõttu kujunes eelistatud matmisviisiks kambrikujulise hauapaiga rajamine kaljuseina sisse,“ selgitas arheoloog Birol Can, kes tegi väljakaevamisi koos Uşaki ülikooli kolleegidega.

Sajad hauakambrid kaunistati kireva­te maalingutega, mis kujutasid viinamarjavääte, lilli ning mütoloogilisi tegelasi, nagu Mercurius ja Medusa. Ühte hauakambrisse võidi matta ka mitu korda.

„Me eeldame, et Blaunduse kalju­kambrid, millest nii mõneski on mitu sarkofaagi, leidsid kasutust suguvõsa haua­­kambritena. Hauakamber avati, kui keegi perekonnaliikmeist suri, ning matuse­­tseremoonia järel suleti see taas,“ selgitas Birol Can.

Loe ka neid artikleid

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress