Türgist leiti hiiglaslik 600ruutmeetrine Rooma-aegne mosaiik

Ajaloolistel põhjustel ei ole Rooma-aegsed mosaiikpõrandad Anatoolias just eriline haruldus. Ometi jäid Türgis Incesu linna lähedal suurt Rooma villat välja kaevavatel arheoloogidel suud imestusest lahti, sest midagi sellist polnud nad enne näinud.

© Geiša pildi allikas läheb siia

ELSE CHRISTENSEN

28. NOVEMBER 2023

Arheoloogidel, kes kaevavad välja Türgis Incesu lähedal olevat Rooma-aegset suurt villat, on põnevad ajad. Juba kolm aastat järjest on nad leidnud mitmeid ebaharilikult hästi säilinud mosaiike.

Kuid alles hiljuti said teadlased päriselt aru, millise avastuse nad on teinud. Mosaiikpõrand, mis arvati algul hõlmavat umbes kolmsada ruutmeetrit, osutus lõpuks ligi kaks korda suuremaks. Kuuesaja ruutmeetri suurune mosaiikpõrand on suurim, mis seni Kesk-Anatooliast leitud.

“See hoone püstitati Hyacinthose juhtnööride järgi,“ ütleb mosaiigi keskel olev ladinakeelne tekst.

© Kayseri Municipality

Muljetavaldav hoone

Hoonekompleks, millest suur mosaiikpõrand avastati, arvatakse pärinevat neljandast sajandist, ajast mil piirkonda valitsesid roomlased.

“Hoones on 33 tuba ja see laiub väga suurel maa-alal. Eluase on ehitatud selliselt, et rõhutada elaniku kõrget staatust,“ ütleb Can Erpek, väljakaevamiste juht ja Türgi Nevsehiri ülikooli arheoloog.

Mosaiikpõrandaga villa ja seda ümbritsevate hoonete väljakaevamised hõlmavad juba rohkem kui nelja ruutkilomeetri suurust ala.

© Kayseri Municipality

Omanik oli impeeriumi teenistuses

Arheoloogid ei oska öelda, kellele hoone kuulus. Kuid mosaiikpõrandasse on ladina keeles jäädvustatud selle rajaja nimi – Hyacinthos. Piirkonnast avastatud teistest mosaiikidest sellist nime leitud ei ole.

Põhjusel, et mosaiigi tekstis omistatakse Hyacinthosele aadlikutiitel, arvavad ajaloolased, et hoone rajajal oli tollases ühiskonnas silmapaistev positsioon ning et hoone ise oli kohaliku kogukonna jaoks oluline. „Olles kõiki andmeid analüüsinud, võime suure kindlustundega väita, et hoones elas tähtis isik, kes oli Rooma impeeriumi teenistuses,“ ütlevad arheoloogid.

Väljakaevamised piirkonnas jätkuvad ka järgmisel aastal.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress