Nõukogude allveelaev Rootsis karil

1981. aastal sõitis Rootsi saarestikus karile Nõukogude allveelaev. Moskva eitas spionaažisüüdistusi, kuid andis alusele korralduse olla valmis lõhkama pardal olnud tuumarelvad.

© Torbjörn Andersson / TT / Ritzau Scanpix

THERESE BOISEN HAAS JA ANDREAS ABILDGAARD

4. DETSEMBER 2022

Lõuna-Rootsi Blekinge skääris­tikus asuv Gåsefjärdeni laht oli 28. oktoobril 1981 mähitud tihedasse sügisudusse. Kalur Bertil Sturkman oli siiski oma väikese paadiga läinud merele, et eelmisel päeval sisse lastud põhja­õnged üle vaadata.

Ootamatult viirastusid Sturk­manile udus mingi suure objekti piir­jooned. Mees laskis hämmastunult õnged käest, sest ta teadis hästi, et seal, Torumskäri saare juures, sai olla ainult lame veealune kivikari, mitte mingi kõrge kaljunukk. Kalur suunas oma paadi ettevaatlikult udust ilmunud lummutise poole.

Kui Nõukogude allveelaev 1981. aastal Rootsi vetes karile sõitis, vallandus pingeline diplomaatiline kriis. Allveelaev jooksis saarestikus karile umbes 10 kilomeetrit Karlskronast kagus.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress