Tuumarakett plahvatas keset USA-d

Sel sügispäeval valitseb Arkansase raketikompleksis täielik rahu. Juhtimisruumis käib lõbus vestlus, samal ajal kui kaks tehnikut teevad raketišahtis tavapärast hooldustööd. Äkki kõlab häiresignaal. Midagi on juhtunud šahtis, kus asub stardivalmis tuumarakett. Selle lõhkepea on 600 korda võimsam kui Hiroshimale heidetud tuumapomm.

© Greg Devlin

TROELS USSING & ANDREAS ABILDGAARD

29. SEPTEMBER 2023

David Powell võtab kätte oma raske mutrivõtme. Ta peab avama hooldusluugi tuuma­raketil Titan II, mis seisab maa-aluses raketišahtis püsti. Tuumaraketi mootor kasutab kahte tüüpi kütust: tavalist raketikütust ja oksüdeerijat dilämmasiktetraoksiidi. Rõhk oksüdandipaagis on väga väike ja 21aastane raketitehnik koos oma kolleegi, 19aastase Jeffrey Plumbiga, peab ainet paaki juurde pumpama. Nad tahavad töö kiiresti ära teha, et siis koju minna ja sõpradega mõni õlu juua. Enne aga, kui Powell õieti mõeldagi jõuab, pillab ta raske mutrivõtme käest ning see kukub raketišahti.

Kõik toimub nagu aegluubis: mutrivõti kukub vastu ühte eenduvat platvormiserva ja muudab suunda, põrgates kogu oma raskusega ja tuhmi heli tekitades raketikorpusesse. Hetke pärast paiskub raketikeresse tekkinud august välja piimjasvalge aurujuga.

„Oh, ei. Asi on halb!“ hüüatab Jeffrey Plumb. Mutrivõti lõi kukkudes paaki ava, millest immitseb kütust nimega Aerozine 50. See võib väga kergesti süttida, eriti kui puutub kokku oksüdandiga. Plumb ja Powell teavad, et tekkinud auk tuleb otsekohe parandada, muidu võib keset Arkansast plahvatada USA üks võimsaimaid tuumarelvi.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress