Tuvastati vanim langenud sõduritele püstitatud monument

Valge Monument rajati kuhjatud kividest, liivast ja pinnasest ning kaeti valge kipsikihiga. Niisugusena paistis see kilomeetrite kaugusele.

© THE EUPHRATES SALVAGE PROJECT

JANNIK PETERSEN

1. DETSEMBER 2021

22 meetri kõrgune inimtekkeline vana hauaküngas Süürias sai äsja uue ja varasemast tunduvalt kõrgema staatuse.Tell Banat North, mida tuntakse ka Valge Monumendina, rajati ajavahemikus 2450 kuni 2300 eKr. 

Arheo­loogid tegid 1980ndail ja 1990ndail tänapäeva Türgi piiri lähedal kõrgendikul väljakaevamisi, sest Tell Banat North pidi jääma Eufrati jõele ehitatud vee­reservuaari täitumise järel vee alla. Tookord avastasidki arheoloogid, et Tell Banat North oli tegelikult hoopis matmis­paik, kus olid 30 sõduri luud. Teadlased oletasid, et need luud olid kuulunud Mesopotaamia vaenlaste sõduritele, kes olid hukkunud suures sõjakaarikutega peetud lahingus. 

Nüüd on Toronto ülikooli teadlased väljakaevamiste raportit vaadanud uue pilguga. Kanadalaste arvates polnud siiski tegemist vaenlase langenud sõjameestega, vaid mesopotaamlaste endi vaprate sõduritega. 

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress