Uhke haud rauaajast kuulus suure võimuga keldi naisele

Parimates peentes rõivastes naisele oli hauda kaasa pandud ka toitu ja ehteid.

© Cityplanning Office, City of Zürich

BUE KINDTLER-NIELSEN

1.DETSEMBER 2019

Zürichis kaevati 2017. aastal kooli juurde­ehituse jaoks vundamendiauku, kui satuti väga vana haua peale. Rikkalike hauapanustega kalmu oli maetud keldi naine. Nüüdseks on uuringud andnud pildi 2200 aastat tagasi elanud naise elust.

Hauapanuste analüüs tuvastas, et ta suri ajavahemikul 200–250 eKr. Luu­proovide strontsiumi isotoopide analüüs näitas, et oletatavasti oli ta üles kasvanud lähedal asuva Limmati jõe ääres, mis voolab tänapäeval läbi Zürichi linna. Naine oli surres u 40aastane ning luude põhjal otsustades polnud ta oma eluajal rasket füüsilist tööd teinud. Hammaste jäänuste analüüsimine näitas aga lagunemise jälgi, mis ütles teadlastele, et tema söök ja jook olid meega magusaks tehtud.

Naine oli maetud tohutu hulga ehete ja muude esemetega, mis viitab, et ta oli olnud rikas ja suure mõjujõuga isik. Zürichi kandist on leitud arvukalt keskaegseid arheoloogilisi leide, ent rauaaegseid haudu on linnas varem avastatud üksainus. Eelmi­ses selle ajajärgu hauas lebas rikas sõjamees koos mõõga, kilbi ja piigiga. Tema luude analüüsimine tõi välja, et ka tema suri 200. aasta paiku eKr. Kuna sõjamehe haud asub naise hauast kõigest 80 m kaugusel, arutlevad arheoloogid, kas võib olla tegemist kahe inimesega, kes teineteist tundsid.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress