Idaslaavi haaremiorjast sai sultani valitsejanna

Ta rööviti noore tüdrukuna tänapäeva Ukraina aladelt ning müüdi Osmanite impeeriumisse sultan Suleimani haaremisse. Sultanile hakkas Hürrem nii hullusti meeldima, et võttis tüdruku endale naiseks.

© Imageselect, History archive

NANNA APERGIS

1. MAI 2023

Seitsmeteistkümneaastane Hürrem oli talumatult elevil, kui ta veeres 1520. aastal kuldses kaarikus üle Konstantinoopoli tänavate sultani residentsi ehk Topkapi palee poole. Miks oli just tema valitud sadade kaunite konkubiinide seast välja külastama suurt sultan Sulemaini? Hürrem ei mõistnud seda, kuna nii paljud naised sultani haaremis olid kaunimad kui tema.

„Ta on noor, mitte väga ilus, kuid siiski täis elu,“ kirjutas üks Veneetsia diplomaat sellest konkubiinist. Kuulduste järgi oli sultan ise soovinud Hürremit näha, sest tüdruku naeratus ja säravad punased juuksed olid teda kütkestanud.

Hürrem tõmbas kardina kõrvale ja vaatas välja, Euroopa suurima ja suurejoonelisima linna kaunitele tänavatele, mida ta võis üksnes hädapärast oma koduks nimetada. Neli aastat tagasi olid krimmitatarlased Hürremi tema kodumaalt Ruteeniast (tänapäeva Ukraina territooriumil) röövinud ja seejärel orjaks müünud. Isegi nimi ei olnud tema oma. Ta sai haaremis oma rõõmsameelse iseloomu tõttu uue nime Hürrem ehk „rõõmuküllane“.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress