Antiiksed amforad ukrainlaste kaevikus

Ukraina sõdurid oskavad peale oma maa vabaduse kaitsmise hästi ümber käia ka arheoloogiliste leidudega.

© 126th Territorial Defence

JANNIK PETERSEN

7. OKTOOBER 2022

Ukraina relvajõudude 126. maakaitsebrigaadi sõdurid kaevasid riigi lõunaosas sadamalinna Odessa lähedal kaevikuid, kui sattusid ootamatule leiule. Maapinnast tulid välja savinõude tükid ja seejärel terved amforad – kitsa kaela ja kahe kõrvaga antiiksed savinõud, milles hoiti veini, õli vms.

Sõdurid mõistsid, et tegemist ei ole kohaliku küla prügiga, vaid ajalooliste esemetega, millega tuleb ettevaatlikult ringi käia. Ettevaatlikult edasi kaevates ilmusidki nähtavale uued amforad.

Ukraina ajakirjanik Jana Suporovska kirjeldas sõdurite tegutsemist sõnadega: „Amforad on muuseumi viidud; me ei ole venelased – meie säilitame ajalugu.“

Arheoloogidel pole sõja tõttu veel olnud võimalust vastset leiukohta lähemalt uurida.

Odessas asuva muuseumi esindajate hinnangu kohaselt on tegemist umbes 4. või 5. sajandist pärit amforatega. Amfora oli antiikajal veini, oliiviõli või kalakastme säilitamiseks ja vedamiseks eelistatuim anum. Tänapäeva Odessas tegutses antiikajal kreeklaste koloonia, kuhu toodi amforatega kaupa laevadega Musta mere kaudu.

Kui sõjaoht möödub, kavatsevad arheoloogid kaevikute piirkonda uurida, sest suure tõenäosusega peitub maamullas esemeid veelgi.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress