Bikiinid sütitasid maailma

Kaks Prantsuse moekunstnikku võistlesid 1946. aastal maailma kõige napima supelkostüümi loomise nimel. Bikiinid sündisid ajal, mil lääs oli valmis tuumasõjaks, kuid mitte naise keha nägemiseks.

© AFP FOTO / RITZAU SCANPIX / GETTY IMAGES

ANDREAS EBBESEN JENSEN JA ANDREAS ABILDGAARD

13. NOVEMBER 2022

Vaikse ookeani lõunaosas asuva Bikini rõngassaare kohale kerkis 1946. aasta 1. juuli hommikul seenekujuline pilv. Selle põhjustas Ameerika Ühendriikide tuumapommikatsetus, mis pidi näitama USA sõjalist üleolekut Nõukogude Liidust.

Neli päeva hiljem lõhkes teisel pool maakera üks hoopis teist laadi pomm. Moekunstnik Louis Réard esitles Pariisis ühel iludusvõistlusel oma uusimat loomin­gut. USA tuumakatsetusest inspireerituna oli Réard oma vastsele rõivakomplektile andnud nime Vaikse ookeani korallisaare Bikini järgi.

Publikul jäi hing lausa kinni, kui nappides bikiinides 18aastane striptiisitar Micheli­ne Bernardini astus Prantsusmaa pealinna moodsasse kümblusrajatisse Piscine Molitor.

Réardi bikiinid koosnesid väikestest kolmnurksetest kangatükkidest, mis olid omavahel ühendatud peenikeste nööridega. Need vaevu katsid tantsijanna rindu ja alakeha.

Kohal viibinud fotograafide rõõmuks võttis Bernardini sisse samasuguse poosi nagu New Yorgi Vabadussambal.

Kulus veel kaua, enne kui USA ja ülejäänud maailm bikiinid omaks võtsid. Uudne minimalistlik ujumiskostüüm põhjustas nii suurt raevu, et enamik lehti ja ajakirju keeldus nendest fotosid avaldamast. Réardi sündsusetu looming püüti surnuks vaikida.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress