Unistus rikkusest
lõhkeb kui mull

Majanduskriisid korduvad ikka ja jälle.

© GETTY IMAGES

ANDREAS EBBESEN JENSEN, TORSTEN WEPER ja ANDREAS ABILDGAARD

23. JAANUAR 2022

Tulbisibulad, kolooniad, raudteed ja jalgrattad – hiigelkasumi lubamine on ajast aega ahvatlenud inimesi tegema saatanlikke investeeringuid, mis enamasti lõpevad krahhiga. Siinkohal kirjutame seitsmest kõige hullemast majanduskrahhist.

Hollandit tabas tulbipalavik

1637: Hollandil oli Kaug-Ida vürtsidega kauplemise monopol. Kauplemine tegi elanikud seni­kuulmatult jõukaks ning tekitas iha teenida üha rohkem. Paisuma hakkas ajaloo esimene majandus­mull.

Hollandlaste meeleolu oli roosiline, õigemini tulbiline. Kuulduse järgi ostsid isegi vaesed kangrud nüüd endile hobuse ja vankri, sõitsid mööda maad ringi ning pidutsesid nagu krahvid ja parunid. Neil kangruil oli nagu paljudel teistel hollandlastel olnud õnne investeerida 17. sajandi bitcoin’idesse ehk tulbisibulatesse.

Alates 1636. aasta sügisest oli tulbi­sibulate hind hüpanud taevastesse kõrgustesse. Hollandlased ostsid ja müüsid neid palavikuliselt ning iga kord, kui tulbi­sibul omanikku vahetas, muutus see imekombel veel väärtuslikumaks. Veebruarikuus võis korvitäie tulbi­sibulaid hõlpsasti vahetada korraliku linna­maja vastu Amsterdamis.

Kõik osutas sellele, et hinnatõus ikka jätkub, mistõttu tulbipalavik haaras üha rohkem hollandlasi. 6. veebruaril 1637 korraldas kõrtsi Menniste Bruyloft omanik Amsterdamis tulbisibulate oksjoni. Kogu riigist kohale tulnud oksjonilised närisid närviliselt oma valgete savipiipude varsi. Nende hulgas oli ka püttsepp Andries de Busscher Haarlemist, kellel oli müüa korvitäis tulbisibulaid.

Tulbipalavikust sai kunstnike lemmikmotiiv. Neile tegi nalja mõte, et lillesibulad võisid omandada nii tohutu väärtuse.

Tule minevikku!

Meie lugude täies mahus lugemiseks pead olema tellija.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Ainult digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress