Jaapani dessant USAsse

1942. aastal tungis Jaapan kahele saarele Alaska ranniku lähedal. Ühendriigid tundsid invasiooni pärast piinlikkust, kuid tagasivallutamine muutus tõeliseks põrguks, sest lumisel mägimaastikul varitsesid Jaapani sõdurid ja nende paigaldatud miinilõksud.

© Library of Congress

MAGNUS NILAUS OLSEN JA BUE KINDTLER-NIELSEN

20. VEEBRUAR 2022

Kell oli 5.40, oli 1942. aasta 2. juuni hommik. Kiirustades saatis sõjalaev USS Gillis teate USA Alaska mereväebaasi Dutch Harbor ülemale mereväekapten Updegraffile: „Lend lõunas, distants 16 kilomeetrit, kõrgus 3000 meetrit.“ Updegraff andis häire: jaapanlased ründavad Alaskat.

Kuigi ameeriklased teadsid, et kaks Jaapa­ni lennukikandjat ja viis miini­ristlejat olid mitu päeva Alaska lähedal Aleuudi saarestiku vetes varitsenud, oli laevu võimatu üles leida, sest piirkonnas oli paks udu. Nüüd aga lendas Unalaskal mereväebaasi Dutch Harbor kohal viisteist Jaapani hävituslennukit Zero ja pommitajat Kate.

Ameeriklased vastasid ägeda õhutõrjetulega, kuid tihedas udus oli peaaegu võima­tu midagi näha. Neli korda lendasid jaapanlased üle baasi, tulistades ja pommitades kõike, mida nad näha suutsid. Barakid, laod, lennukid ja veokid põlesid. Enesekindlad jaapanlased lendasid nii madalalt, et ameeriklased said neile mutrivõtmeid järele visata.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress