1942. aastal tungis Jaapan kahele saarele Alaska ranniku lähedal. Ühendriigid tundsid invasiooni pärast piinlikkust, kuid tagasivallutamine muutus tõeliseks põrguks, sest lumisel mägimaastikul varitsesid Jaapani sõdurid ja nende paigaldatud miinilõksud.
© Library of Congress
MAGNUS NILAUS OLSEN JA BUE KINDTLER-NIELSEN
20. VEEBRUAR 2022
Kell oli 5.40, oli 1942. aasta 2. juuni hommik. Kiirustades saatis sõjalaev USS Gillis teate USA Alaska mereväebaasi Dutch Harbor ülemale mereväekapten Updegraffile: „Lend lõunas, distants 16 kilomeetrit, kõrgus 3000 meetrit.“ Updegraff andis häire: jaapanlased ründavad Alaskat.
Kuigi ameeriklased teadsid, et kaks Jaapani lennukikandjat ja viis miiniristlejat olid mitu päeva Alaska lähedal Aleuudi saarestiku vetes varitsenud, oli laevu võimatu üles leida, sest piirkonnas oli paks udu. Nüüd aga lendas Unalaskal mereväebaasi Dutch Harbor kohal viisteist Jaapani hävituslennukit Zero ja pommitajat Kate.
Ameeriklased vastasid ägeda õhutõrjetulega, kuid tihedas udus oli peaaegu võimatu midagi näha. Neli korda lendasid jaapanlased üle baasi, tulistades ja pommitades kõike, mida nad näha suutsid. Barakid, laod, lennukid ja veokid põlesid. Enesekindlad jaapanlased lendasid nii madalalt, et ameeriklased said neile mutrivõtmeid järele visata.
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud