Pliibensiin mürgitas maailma

© H. Armstrong Roberts / Stringer / Getty Images, Gavin Zeigler / Imageselect

TROELS USSING JA ANDREAS ABILDGAARD

7. SEPTEMBER 2023

Pliibensiini reklaamiti imevahendina, mis paneb paukuvad ja kolisevad automootorid kassina nurruma. Leiutaja Thomas Midgley ja ta tööandja General Motors teadsid väga hästi, et plii on surmav mürk.

Keemiainsener Thomas Midgley juunior ei ole 30. oktoobril 1924 ajakirjanikega silmitsi seistes päriselt omas elemendis. Ta tunneb end kõige paremini laboris, kuid täna peab see ebakindel USA teadlane andma vastuseid oma viimase leiutise, pliisisaldusega bensiini kohta.

Thomas Midgley on mees, kelle juhtimisel töötati välja murranguline kütus, mis muutis bensiinimootori töö sujuvamaks. Sel kuul on aga uudse pliisisaldusega kütuse tootmisel surma saanud mitu töötajat.

Keemiainseneri tööandja, autosid tootev General Motors ning selle koostööpartner Standard Oil, on sattunud tugeva kriitika alla. Seetõttu on nad otsustanud korraldada väikese etenduse Standard Oili peakorteris, mis asub New Yorgi kuulsal teatritänaval Broadwayl. Ettevõtmise eesmärk on lõpetada kõik jutud pliisisaldusega bensiini ohtlikkuse kohta.

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu püsimaksega 10,95 € ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress