USA suurim polaarfiasko: imeauto jäi lumme kinni

Amundseni ja Scotti legendaarsed ekspeditsioonid ahvatlesid rändureid lõunapoolust vallutama. 1939. aastal ehitati Ameerika Ühendriikides sel eesmärgil koguni spetsiaalne sõiduk. Probleemid hakkasid kuhjuma aga juba enne Antarktikasse saabumist.

© AP / Ritzau Scanpix

SØREN FLOTT

28. JUULI 2022

Polaaruurija Thomas Poulter tundis uhkust, sättides end 24. veebruaril 1939 istuma futuristliku hiigelsõiduki rooli taha. Antarctic Snow Cruiser oli 37tonnine imemobiil, mille konstrueerimises ja ehitamises Chicago Armouri tehnoloogia­instituudis oli uuri­ja ise osalenud. Insenerid andsid sõidukile hüüdnimeks Pingviin.

Poulteril tuli Pingviiniga sõita Chicagost sadamalinna Bostonisse, kust pidi peagi teele asuma suurejooneline polaar­ekspeditsioon. Tuhanded ameeriklased tulid välja tänavaile, et näha uudset sõidukit, mis pidi Ameerika Ühendriikidele kindlustama tüki Antarktise mandrist. 17 meetri pikkuse liikuri ümber tung­lesid ka ajakirjanikud ja fotograafid. Inseneri­de sõnul suutis masin ületada laiu liustiku­lõhesid, kuid juba pärast kaheksa­tunnist sõitu tekkis häda­olukord, mis võinuks selle prestiižika projekti lõpeta­da. Kuna oli hakanud vihma sada­ma, kaotas Pingviin India­nas Fort Wayne’i linna lähedal juhitavuse.

Ajalehes ilmunud lugude põhjal oli Poulter rooli taga sarnanenud vaimust vaevatud organistiga, kes püüdis olu­korda päästa, sahmides meeleheitlikult nii rooli kui ka juhtkangidega. Kõlasid esimesed skeptilised arvamused: kui Antarc­tic Snow Cruiser on nii raskesti juhitav isegi vihmamärgadel Ameerika asfaltteedel, siis kuidas küll suudab see sõiduk üldse lõunapoolusele jõuda.

       

Tule minevikku!

Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Soomes, Norras, Taanis, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Ajalugu kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu.
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress