Sfinksi mõistatus

Kelle nägu see on? Miks vaatab hiigelkuju ida suunas? Millal hiiglane Giza platoo lubjakivist välja raiuti? Jaht vastustele on kestnud 3400 aastat. Müstiline hiidkuju reedab oma iidvanu saladusi aeglaselt.

Näiteks ameerika meedium Edgar Cayce väitis transis viibides: „Põgenikud Atlantiselt raiusid sfinksi välja rohkem kui 12 000 aastat tagasi. Ühes kambris sfinksi parema esikäpa all võib leida kirjeid selle kadunud riigi kohta. 1945. aastal surnud Cayce omab tänapäevani palju järgijaid.

„Egiptuse esimesed asukad olid nüüdseks välja surnud „punane rass“ – üks maakera algsest neljast rahvarühmast. See rahvas raius välja sfinksi, kel oli sõnni keha ja kotkatiivad ja monument on ainuke, mis on säilinud ürgvanast tsivilisatsioonist.“ Prantsuse filosoof ja kirjanik Edouard Schure oli 1889. aastal ilmunud raamatus „Les Grands Inités“ selles üsna veendunud.

Šveitslane Erich von Däniken on teeninud raamatutega head raha, kirjutades sellest, kuidas tulnukad on tihti Maad külastanud. Ta arvab, et nii sfinks kui püramiidid ehitati maaväliste olendite poolt. Raamatus „The Eyes of the Sphinx“ 1996. aastast esitab Däniken hulgaliselt „tõendeid“ oma väidete kohta.

Hoolimata põhjalikest arheoloogilistest uuringutest vaieldakse siiani, kes oli sfinksi püstitaja, millal ja miks see püstitati. Kõige tunnustatum teooria ütleb, et skulptuur on osa vaarao Chephreni hauakompleksist. Ta oli vaarao Cheopsi poeg, kes valitses Egiptuses aastatel 2520-2494 eKr. Seda aega peetakse Vana-Egiptuse kuldseks ajastuks. Valitses rahu ning kauplemine teiste riikidega tõi kaasa suure heaolu.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Artikkel Giza suurest sfinksist ilmus ajakirja Imeline Ajalugu 2011. aasta oktoobri numbris. Lugu oli 8 leheküljel.

Jaga lugu:
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130