Jaapani hääletud tapjad

Jaapani sõjatraditsioonid nägid ette vaid auväärset võitlust. Siiski kasutasid ülikud võidu saavutamiseks ka hämaraid meetodeid. Kui oli vaja korraldada salamõrva või spioneerida ja saboteerida, pöörduti sageli ninja´de poole. Oma sõjameheoskuste tõttu mängisid ninja´d tänapäevase Jaapani sünni juures olulist rolli.

Ninja´de endi sõnul oli see roll neile määratud juba iidsetel aegadel. Jaapani käsikirjaliste kirjarullide kogus „Ryusen no Maki“ on kirjas, et Jaapani mütoloogiline esimene keiser Jinmu olevat ninja´sid oma teenistuses pidanud. Ühes unenäos soovitati keisril kasutada grupi mässajate mahasurumiseks maskeeritud sõdureid. Ta täitis unes nähtud soovituse ja saatis kaks maskeerunud sõdalast vaenlase tagalasse spioneerima. „Riigi loomine on teie kätes,“ olevat keiser siiani püsinud müüdi kohaselt ütelnud. Ninja´de salajane luuremissioon õnnestus ja keiser sai mässajate vastupanu maha suruda.

Tegelikkus ei olnud aga nii hiilgav. Ajaloolaste hinnangul viitab kõik sellele, et ninja-kultuur sai hoopis alguse grupist ühiskonna heidikutest, peamiselt Hiinast ja Koreast pärit immigrantidest, kes 7. sajandil erinevatel põhjustel Jaapanisse tulema hakkasid. Need sisserändajad, kes ei leidnud range klassihierarhiaga Jaapani ühiskonnas endale kohta, liikusid Kesk-Jaapani mägedesse, kus nad Iga ja Koga provintsis (tänapäeva Shiga ja Mie prefektuur) end sisse seadsid ja rahulikult elama asusid. Selle raskesti ligipääsetava piirkonna asukad elasid muust ühiskonnast eraldatuna. Nad ei maksnud makse ega kuulunud ühegi üliku või sõjapealiku alluvusse.

Vaba eluviisi säilitamiseks ja enda kaitseks piirkonda rüüstavate röövlijõukude vastu harjutasid elanikud võitlustehnikat, mis nende esiisad olid mandrilt kaasa toonud. Suur osa nende füüsilisest treeningust oli seotud enda varjamise, relvade eest kõrvalepõiklemise ja enesekaitse tehnikate õppimisega. Sellised tehnikad sobisid inimestele, kes soovisid segamatult elada.

9. sajandil said mägedes elavad sisserändajad endale juurdekasvu, sest sinna rändas sõdalasi, kelle väeüksused olid lüüa saanud või kelle väepealikud olid lahingutes langenud. Need sõjamehed ühinesid ninja´dega ning tutvustasid neile ühtlasi ka oma võitluskunste. Oma panuse ninja´de sõjakunsti andsid ka rannikut rüüstavad piraadid ja kloostrites elavad mungad. Iga ja Koga provintsi mehed muutusid niiviisi tõelisteks eliitsõdalasteks. Nende võitluskunsti arsenali kuulusid piraatidele omane ründa-ja-põgene võitlusstiil, Hiina, Korea ja muu Aasia mandri võitluskunsti elemendid ja harukordne enesekontrolli võime.

Imeline Ajalugu
Imeline Ajalugu on Skandinaavia suurim ajalooajakiri
Ajakiri ilmub ühe korra kuus, iga kuu keskel.

Kaheksaleheküljelist ülevaade Jaapani varjusõdalaste kujunemise loost saad lugeda ajakirja Imeline Ajalugu 2011. aasta novembri numbrist.

Jaga lugu:
Seotud lood
Klienditeenindus
KlienditeenindusVana-Lõuna 39/1, 19094 TallinnTel: 667 0099 (tööpäeviti 9–17)
Rain Väät
Rain VäätVastutav väljaandjaTel: 667 0044
Alo Lõhmus
Alo LõhmusToimetajaTel:
Kairi Kalmann
Kairi KalmannDisainerTel:
Piret Pihlak
Piret PihlakKeeletoimetajaTel:
Jaana Rüütel
Jaana RüütelReklaamimüükTel: 565 66130